Zwarcie elektryczne - jak się zachować?
Zwarcie w instalacji elektrycznej może być niebezpieczne nie tylko dla podpiętej elektroniki, ale również dla stanu instalacji elektrycznej w domu, a także zdrowia przebywających w nim osób. Czym tak właściwie jest zwarcie elektryczne, co je wywołuje i jak się zachować, gdy do niego dojdzie?
Elektryk
Co to jest zwarcie elektryczne i jak powstaje?
Zwarcie w instalacji elektrycznej to najprościej mówiąc gwałtowny przepływ przez instalację bardzo silnego prądu. Najczęstsze przyczyny zwarć instalacji elektrycznej to długotrwałe przeciążenie i przegrzanie instalacji, błędne połączenia w obwodzie lub jego mechaniczne uszkodzenie. Zwarcia elektryczne mogą być również wywołane przez zjawiska atmosferyczne – np. w trakcie burzy. Trzeba zwrócić uwagę, że prąd zwarciowy jest znacznie większy od prądu roboczego, co może skutkować zniszczeniem przewodów oraz podpiętych urządzeń elektrycznych. Należy ponadto dodać, że zwarcie w instalacji elektrycznej może również skończyć się niebezpiecznym pożarem, a także groźnym dla zdrowia i życia porażeniem prądem.
Zwarcie elektryczne – jak się zachować?
Jak się zachować, gdy doszło już do zwarcia?
- Gdy miało miejsce zwarcie w instalacji elektrycznej, najważniejsze jest ocięcie dopływu prądu. Zmniejszy to ryzyko pożaru lub porażenia prądem.
- Kolejna sprawa to ustalenie miejsca, gdzie zdarzyło się zwarcie elektryczne.
- W przypadku niewielkiego zwarcia prawdopodobnie wystarczy wymiana/włączenie bezpieczników, jednak problem może dotyczyć zarówno gniazdka, jak i obwodu czy całej instalacji. Wówczas najlepiej wezwać elektryka, który zlokalizuje źródło i miejsce zwarcia oraz wyeliminuje jego skutki.
- Niestety w przypadku starych instalacji elektrycznych, gdy zwarcie elektryczne zdarza się często, może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie modernizacja lub wymiana instalacji na nową. W obu tych przypadkach warto zgłosić się do dobrego fachowca z uprawnieniami, który z należytą starannością zadba o stan instalacji w domu.
- Skutki, jakie może mieć zwarcie w instalacji elektrycznej pozwoli zminimalizować montaż wyłączników nadprądowych i różnicowoprądowych.
Jak zapobiegać skutkom zwarć instalacji elektrycznej?
Nie od dziś wiadomo, że najważniejsza jest prewencja, czyli regularne sprawdzanie stanu instalacji elektrycznej i okresowe przeglądy urządzeń elektrycznych. Prąd elektryczny jest bardzo niebezpieczny, dlatego bez stosownej wiedzy i umiejętności nie powinno się ponadto ingerować w instalacje elektryczne, nawet gdy w grę wchodzi „tylko” wymiana oświetlenia, włącznika czy gniazdka. By uniknąć zwarcia elektrycznego, lepiej zlecić te zadania doświadczonemu specjaliście, ponieważ niewłaściwe działania w tym przypadku mogą zagrażać bezpieczeństwu domowników.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.