Zepsuta klamka w oknie plastikowym – przyczyny i rozwiązania

Okna PCV mogą ulec awarii na wiele różnych sposobów – czasem żółkną, zaczynają skrzypieć, a innym razem stają się nieszczelne. Jedną z takich usterek może też być zepsuta klamka okienna, która nie pozwala otworzyć lub zamknąć okna, ponieważ pozostaje nieruchoma lub przeciwnie – obraca się w kółko. Zobacz, co może być przyczyną uszkodzenia klamki i jak ją naprawić.
Naprawa Okien
Przyczyny i objawy uszkodzenia klamek
Najczęściej spotyka się dwie podstawowe awarie mechanizmu klamki, choć zdarzają się przypadki mniej standardowych usterek. Jak może wyglądać uszkodzenie klamki okiennej?
- Klamki z blokadą – klamki z kluczykiem lub przyciskiem blokującym to dodatkowe zabezpieczenie przed nieautoryzowanym otworzeniem okna (np. przez dzieci). Wyrobienie lub zabrudzenie wkładki w zamku, złamanie kluczyka i inne tego typu awarie związane z mechanizmem, pomoże rozwiązać ślusarz lub fachowiec od okien, który wymieni klamkę na nową.
- Uszkodzona zasuwnica – wadliwa przekładnia klamki zwykle zaczyna objawiać się poprzez zacinanie klamki i opór przy jej przekręcaniu. Następnie klamka zaczyna przekręcać się poza swój normalny zakres (90° przy otwieraniu, 180° w uchyle), a zasuwnica nie reaguje na jej ruchy.
- Zepsuty trzpień klamki – wieloletnia eksploatacja okien może przyczynić się do wyrobienia metalowego trzpienia klamki. Typowym objawem w tej sytuacji jest obracanie się klamki dookoła.
Wymiana klamki czy zasuwnicy?
Wymiana klamki w oknie wystarczy, jeśli problemem jest wyłącznie zniszczony trzpień. Nową klamkę można kupić już od kilkunastu złotych w większości marketów budowlanych lub internecie, jednak konieczne jest dopasowanie długości trzpienia, który powinien być idealnie dopasowany do przekładni. Jak wymienić klamkę w oknie plastikowym? Można skorzystać z pomocy serwisu lub samodzielnie, posiłkując się instruktażami wideo.
Wymiana zasuwnicy to trudniejsze zadanie, dlatego lepiej wezwać serwis okien. Cena uzależniona jest od wysokości okna i rodzaju okuć. Wraz z wymianą zasuwnicy warto przeprowadzić regulację okien i smarowanie zawiasów.
Solidne klamki to nie tylko zmniejszenie ryzyka ich uszkodzenia, ale także lepsze zabezpieczenie lokalu przed włamaniem. Awarie klamek zdarzają się dość często, szczególnie po wielu latach eksploatacji i niskiej jakości materiału, z którego są wykonane. Warto zainwestować w systematyczną regulację okien i konserwację okuć, a w razie problemów zaufać dobremu specjaliście od stolarki okiennej.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.