Zepsuta grzałka w pralce – objawy
Grzałka to część, która odpowiada za podgrzanie wody w pralce do wybranej temperatury. Jej praca zarządzana jest przez czujnik temperatury, który sygnalizuje wyłączenie się elementu w odpowiednim momencie oraz termostat, który steruje załączaniem i końcem pracy grzałki. Twoja pralka nie działa prawidłowo i podejrzewasz, że to spalona grzałka? Nie wiesz, jak rozpoznać uszkodzenie tej części pralki? Sprawdź!
Serwis AGD
Pralka nie grzeje wody
Zimna woda w pralce to jeden z typowych objawów uszkodzonej grzałki. Jeśli zauważyłeś, że pralka nie dopiera odzieży, a wcześniej dobrze radziła sobie z plamami (przy podobnych ustawieniach i użytych detergentach), być może problem wynika ze zbyt zimnej wody.
Pralka przegrzewa wodę
O problemach z grzałką może świadczyć także odwrotna sytuacja, w której pracuje ona nadmiernie. Skurczone ubrania, buchająca z bębna para i gorąca obudowa pralki to znak, że temperatura wody jest zdecydowanie za wysoka. Za tę usterkę odpowiadać może zarówno przepalająca się grzałka, jak i uszkodzony czujnik temperatury czy wadliwy termostat.
Pralka wybija bezpieczniki
Uszkodzona grzałka może spowodować także zwarcie. Jeśli pralka w trakcie pracy wybija korki, należy to szybko sprawdzić, by ustrzec się awarii instalacji elektrycznej oraz podłączonych do niej innych sprzętów. Wymiana grzałki powodującej spięcia będzie koniecznością. Warto zwracać także na rachunki za energię elektryczną – wzrost kosztów za prąd może być spowodowany jej nieprawidłowym działaniem.
Jak sprawdzić grzałkę w pralce?
Typowe objawy uszkodzenia najlepiej widać w wyglądzie samej grzałki. By obejrzeć grzałkę, konieczny będzie demontaż obudowy pralki. To, na co warto zwrócić uwagę, to:
- Kolor grzałki – spalona grzałka w pralce będzie pokryta czarnym nalotem.
- Kamień – warstwa osadu z twardej wody to częsta przyczyna niewydajnej pracy grzałki, jak i jej przepalenia. Systematyczne odkamienianie pralki pomoże zapobiec narastaniu złogów kamienia i ochroni wnętrze pralki przed uszkodzeniem.
- Uszkodzenia mechaniczne – wszelkie odgięcia, pęknięcia, dziury i inne wady na powierzchni grzałki mogą powodować jej przegrzewanie lub nawet przepalenie, które często skutkuje zwarciem.
- Odczyt multimetrem – jeśli to możliwe, sprawdź rezystancję grzałki miernikiem. Jeśli odczyt będzie równy 0, oznacza to, że część należy wymienić.
Sprawność grzałka to istotna kwestia. Wadliwe urządzenie będzie generować duże koszty, odzież może się skurczyć lub nie doprać, a przepalenie grzałki z dużą pewnością spowoduje wybicie bezpieczników. By uniknąć problemów, nie czekaj i zdecyduj się na wymianę grzałki, by zapobiec awarii samej pralki, jak i domowej elektryki.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.