Zatkany zlew
Zapychanie kuchennego odpływu to problem, który może nawracać. Warto nie tylko od razu oczyszczać niedrożne syfony i rury, ale także przeciwdziałać zapychaniu armatury w przyszłości. Nie wiesz, jak odetkać mocno zatkany zlew? Zastanawiasz się, czy lepsze są domowe sposoby, czy lepiej od razu zamówić fachowe udrażnianie rur? Sprawdź!
Hydraulik
Zapchany zlew - przyczyny
Głównym winowajcą zatykania zlewów są przede wszystkim złe nawyki. Nie jest to jedyna przyczyna, jednak zwykle to właśnie niestosowanie elementarnych zasad sprawia, że kuchenny zlew bulgocze, brzydko pachnie, a woda spływa bardzo powoli. Typowe przyczyny zatkania to:
- resztki jedzenia – to najczęstsza przyczyna zapychania zlewu. Warto zamontować w zlewie specjalne sitko lub rozdrabniacz kuchenny, który nie pozwoli na przedostawanie się większych odpadków do rur.
- tłuszcz – wylewanie oleju lub innych tłuszczy do zlewu to prosta droga do poważnej awarii hydraulicznej. Tłuszcz osadza się w rurach i łączy z resztkami jedzenia blokując przepływ.
- kamień – osad z twardej wody, a także odpady udrażniania chemicznymi środkami typu Kret to także częsta przyczyna problemów z zapychaniem.
- wykonanie instalacji hydraulicznej – krzywe przyłącza lub nieprawidłowe piony mogą powodować nieprawidłowe przepływy i zatykanie się rur.
Domowe sposoby na zatkany zlew:
- Soda i ocet – do odpływu wsyp 3-4 łyżki sody oczyszczonej, a następnie pół szklanki octu. Całość po 15 min. Zalej kilkoma litrami gorącej wody.
- Żele i granulki udrażniające – należy stosować je w małych ilościach i raczej w formie zapobiegania niż usuwania już powstałych zatorów. Preparat, jak i jego opary, może spowodować oparzenia skóry, błon śluzowych i układu oddechowego. Warto pamiętać, że środki te mogą spowodować pogorszenie problemu – wytrącający się kamień i osad z powstałej mieszanki wodorotlenku sodu z wodą osadza się w rurze, zmniejszając jej prześwit.
- Przepychacz sanitarny – to bezpieczna metoda usuwania zatorów. Gumowy kielich należy umieścić wokół odpływu, zatkać otwór przelewowy drugą dłonią (najlepiej w rękawiczce!) i mocno pompować. Ciśnienie przepcha zator bez ryzyka uszkodzenia rur.
Pogotowie hydrauliczne
Hydraulika warto wezwać przede wszystkim w sytuacji, kiedy zator w rurach jest bardzo poważny i oporny na domowe sposoby. Samodzielne rozkręcanie syfonu nie jest trudne, ale może okazać się, że po ponownym montaż kolanko pod zlewem przecieka. Czasem jednak nawet takie czyszczenie syfonu okazuje się niewystarczające, bo zator znajduje się głęboko w rurach. Jak może pomóc Ci hydraulik?
- Wyczyszczenie syfonu – plastikowy syfon można odkręcić i wyczyścić samemu, jednak żeliwny lepiej powierzyć fachowcom.
- Spirala hydrauliczna – tzw. żmija, czyli sprężyna kanalizacyjna. To długa i wąska metalowa sprężyna zakończona ostrym szpicem, który rozbija nawet głęboko położone zatory. Spiralę można kupić w każdym markecie budowlanym i użyć samodzielnie, jednak hydraulik zrobi to dokładniej i bez ryzyka uszkodzenia instalacji.
- Monitoring rur kamerą inspekcyjną - pomaga zlokalizować miejsce, przyczyny i wielkość zatoru.
- Naprawa instalacji hydraulicznej - jeśli problem związany jest z nieprawidłowym montażem instalacji, pomóc może wymiana rur na nowe.
Prawdą jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To powiedzenie ma szczególne znaczenie w przypadku zapychania zlewów i rur – unikanie zatorów jest o wiele łatwiejsze i mniej kosztowne niż ich usuwanie. Pamiętaj o tym!
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.