Zaparowane szyby w domu – przyczyny, zagrożenia, sposoby
Zaparowane szyby, a nawet woda na oknach to częsty problem w okresie jesienno-zimowym. Parowanie szyb to naturalne zjawisko, które wynika z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku – para powstaje także w czasie gotowania, prasowania czy prania. Dowiedz się, jakie są przyczyny i skutki zawilgocenia okien oraz najlepsze sposoby na ograniczenie tego zjawiska.
Naprawa Okien
Przyczyny
- Duża wilgotność powietrza
Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach to 40 do 50% - wyższy wynik zwiększa efekt kondesacji pary wodnej. Nadmiar wilgoci powinien być odprowadzany przez sprawny system wentylacji.
- Zbyt szczelne okna
Nadmiernie uszczelnione okna nie pozwalają ani na wpuszczenie świeżego, ani na wypuszczenie zużytego powietrza z pomieszczeń, co zaburza działanie wentylacji i nie pozwala na dobrą dla zdrowia cyrkulację tlenu.
Skutki
- Pleśń – pojawienie się pleśni na ścianie w pobliżu okien to nie tylko uszkodzenie budynku, ale przede wszystkim duże zagrożenie dla zdrowia.
- Nieprzyjemny zapach – wynikający z braku świeżego powietrza, jak i rozwoju pleśni i grzybów.
- Migreny i złe samopoczucie domowników – zbyt duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi chorób układu oddechowego, a zła wentylacja uczuciu rozkojarzenia i bólom głowy.
Najlepsze rozwiązania
- Wietrzenie – regularna wymiana powietrza w pomieszczeniach to dobry zwyczaj, ale należy pamiętać o skręcaniu grzejników na czas otwierania okien, by uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie.
- Regulacja okien – stopniowanie przylegania skrzydeł do ram okiennych należy dostosowywać do aktualnej pory roku i temperatur. Regulacja okuć pozwoli na odpowiednie rozszczelnienie okien.
- Montaż nawiewników okiennych – ciśnieniowe lub higrosterowane nawiewniki okienne to coraz częściej stosowane rozwiązanie w przypadku wilgoci w domu. Tak zwane nawietrzaki zapobiegają wzrostowi wilgoci, a tym samym parowaniu okien i powstawaniu pleśni.
- Wentylacja nawiewno-wywiewna – sprawna i drożna wentylacja w domu to główny mechanizm odprowadzania nadmiaru wilgoci. Warto rozważyć system wentylacji nawiewno-wywiewnej, która w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej pozwala na lepszy dopływ świeżego powietrza bez przeciągów i hałasu.
Odpowiednia wentylacja i przystosowane okna pomogą Ci uporać Ci się z problemem zaparowanych i zawilgoconych szyb oraz uniknąć pojawienia pleśni i grzybów. Dbanie o te elementy to nie tylko troska o budynek, ale także o zdrowie swoje i swoich bliskich.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.