Zalany iskrownik? Zobacz, dlaczego palnik nie daje iskry
Mimo rosnącej popularności płyt indukcyjnych, kuchenki gazowe wciąż królują w wielu domach. Niezależnie od tego, czy zasilane gazem z butli, czy przyłącza miejskiego, dobrze spisują się przez lata, jednak ich działanie może zostać zakłócone przez rozpoczynającą się awarię. Brak iskry w palniku to jedna z typowych usterek dotykających kuchnie gazowe. Sprawdź, co mogło ją spowodować.
Serwis AGD
Zablokowane pokrętło
Jedną z przykrych konsekwencji posiadania kuchenki gazowej jest lepki osad powstały ze spalanego paliwa. Tłusta warstwa gazu, kurz, okruszki jedzenia czy upuszczona kropla sosu mogą powodować zacinanie się pokręteł w kuchence. Jeśli palnik nie daje iskry, sprawdź, czy problem nie wynika z zabrudzenia pokrętła. W tej sytuacji konieczny będzie jego demontaż i dokładne wyczyszczenie.
Zalany palnik w kuchence gazowej
Najczęściej problem z palnikiem powoduje jego zabrudzenie lub zalanie. Jeśli iskrownik nie działa po przekręceniu pokrętła lub pracuje nierównomiernie, a płomień różni się od normalnego, może oznaczać to, że wnętrze palnika jest zabrudzone. Problem stanowią resztki jedzenia, jak i osad z zaschniętych płynów, np. po kipiącym mleku.
Zalany iskrownik może objawiać się ciągłym, samoistnym „cykaniem”, czyli charakterystycznym odgłosem, który pojawia się przy próbie uruchomienia palnika. Należy pamiętać, że po każdym zalaniu kuchenki należy dobrze wyczyścić i wysuszyć każdą część. Wymiana iskrownika w kuchence będzie niezbędna, jeśli czyszczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Generator iskrownika
Generator to część, która wytwarza iskrę przekazywaną na palnik. Jego prawidłowe działanie jest szczególnie istotne dla bezpieczeństwa – jeśli iskrownik cały czas podaje iskrę, może spowodować to samozapłon czy wybuch gazu. Jeśli generator iskrownika nie działa, konieczna będzie jego wymiana. W tym celu zamów serwis kuchenek gazowych z Twojej okolicy.
Wiązka zapalaczy
Nie działa jeden palnik w kuchence gazowej? Jeśli problem nie wynika z zabrudzenia palnika czy iskrownika, prawdopodobnie awaria dotyczy wiązki zapalaczy. To właśnie ta część jest odpowiedzialna za przesłanie napięcia do generatora iskrownika. Uszkodzoną wiązkę należy wymienić – niestety, mimo uszkodzenia zapalacza jednego palnika, należy zamontować cały zestaw.
Podstawowym błędem w użytkowaniu kuchenki gazowej jest niedostateczne dbanie o jej czystość. Regularne przetykanie dysz, czyszczenie palników i pilnowanie, by nie doprowadzać do zalania iskrownika, to podstawa w zapobieganiu usterkom. Wszelkie nieprawidłowości z podawaniem iskry warto skonsultować ze specjalistą, by uniknąć zagrożenia wybuchem gazu.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.