Wymiana grzejników — co musisz wiedzieć
Często mieszkając przez lata w jednym miejscu, nie zdajemy sobie sprawy z upływającego czasu. A ten jest bezlitosny nie tylko dla nas, ale też dla wszystkich sprzętów, z których na co dzień korzystamy. Jednym z takich elementów, naszych domów i mieszkań są grzejniki. Na ogół uwagę na nie zwracamy dopiero podczas sezonu grzewczego. Często zaskakuje nasz stan faktyczny tych urządzeń, a ten po wnikliwym zbadaniu ich funkcjonalności, może nas zmotywować do ich wymiany.
Hydraulik
Od czego wtedy zacząć i na co zwracać szczególną uwagę? Poniżej przedstawimy kilka uwag na ten temat.
Sprawdź parametry grzewcze
Pierwszym krokiem z pewnością powinna być odpowiednia analiza parametrów takiego grzejnika oraz materiałów, z jakich jest on wykonany. Przede wszystkim jednak musimy uzyskać zgodę spółdzielni mieszkaniowej na tego typu działania. Później otrzymujemy specyfikację techniczną instalacji grzewczej w bloku. Chodzi tu głównie o wartość ciśnienia w rurach oraz o to, by podczas wymiany zastosować taki materiał, który to ciśnienie wytrzyma.
Zwróć uwagę na odległości montażowe
Mimo ogromnego wyboru rozmaitych grzejników na rynku, kilka rzeczy będzie nas po prostu ograniczało. W pierwszej kolejności będą to uwarunkowania konstrukcyjne. Nie jest tajemnicą, że we większości polskich bloków mamy do czynienia z dość starymi żeliwnymi grzejnikami, wszystkie one posiadają jednakowe wymiary, ich wysokość wynosi ok. 600 mm. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy ograniczeni rozstawieniem otworów, które wynosi 500 mm. Tego typu rozwiązania zawdzięczamy temu, że dawniej przewody służące do doprowadzana czynnika grzewczego były wykonane ze stali, co znacznie utrudniało możliwość zmiany ich położenia. Zachowanie odległości montażowych jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania nowych grzejników. Musimy też uważać na takie ograniczenia przestrzenne jak, chociażby parapety. Aby przepływ powietrza nie był niczym zakłócony, odległość grzejnika od parapetu musi być odpowiednia, tak by nie powstawał swoistego rodzaju zator. Minimalna odległość od podłogi urządzenia grzewczego powinna wynosić ok. 10 cm. Również odległość od ściany jest bardzo istotna. Kiedyś odległość grzejników żeliwnych od ścian była uzależniona od uwarunkować montażowych, a te były rozmaite. Dlatego wymieniając grzejnik, możemy być zmuszeni do zmiany systemu zawieszeń na inny. Można tego dokonać poprzez kupno nowych, dłuższych kołków. Można też, zamiast zawieszeń ściennych zastosować stojaki podłogowe.
Pamiętaj o temperaturze w instalacji
Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest niewątpliwie gradient temperaturowy. Najczęstszym wskaźnikiem jest wartość 75/65/20 ‘C. W tym przypadku 75 jest to temperatura zasilania, czyli wody wpływającej do grzejnika, druga z kolei odwrotnie, ostatnia wartość to średnia temperatura w pomieszczeniu. Jednym słowem właśnie od gradientu zależy moc grzejnika. Wymieniając grzejniki najlepiej zwrócić też uwagę na „niemieszanie” grzejników w jednej instalacji. Najlepiej jakby odbyła się ona we wszystkich pomieszczeniach i była skoordynowana z działaniami innych lokatorów, jeśli mówimy o wymianie w bloku. Warto też przemyśleć wymianę przewodów odpowiadających za rozprowadzanie czynnika grzewczego.
Wymiana grzejników z pewnością może poprawić funkcjonalność instalacji, zwiększyć jej wydajność oraz wprowadzić oszczędne rozwiązania. Jest to jednak bardzo skomplikowany proces, którego najlepiej nie przeprowadzać samodzielnie tylko poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę. To jego wiedza oraz praktyczne doświadczenie będą w stanie zagwarantować nam wymianę grzejników zakończoną sukcesem.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.