Wyciek gazu - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej usterce
Instalacja gazowa należy do najpopularniejszych sposobów ogrzewania pomieszczeń i wody w budynkach wielorodzinnych i domach jednorodzinnych. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, jednak należy liczyć się z możliwością rozszczelnienia instalacji, przez co możliwy jest wyciek gazu. Nieszczelność instalacji gazowej może być poważna w skutkach, dlatego ważna jest wiedza, co należy zrobić, gdy gaz się ulatnia.
Hydraulik
Wyciek gazu w mieszkaniu – co powinieneś wiedzieć?
Niestety nieszczelność instalacji gazowej może zdarzyć się nawet pomimo systematycznych przeglądów. Wyciek gazu może być poważny w skutkach, dlatego gdy gaz się ulatnia należy działać szybko i z opanowaniem, a tu pomoże znajomość tematu. Co należy wiedzieć o tej usterce?
- Wyciek gazu często można wyczuć. Sam w sobie gaz jest bezwonny, ale jest on aromatyzowany, by był lepiej wyczuwalny w przypadku nieszczelności instalacji gazowej. W nocy możemy go jednak nie wyczuć, dlatego dla swojego bezpieczeństwa warto zamontować w domu czujnik gazu.
- Jeśli zapach gazu nie jest intensywny, ale podejrzewasz nieszczelność instalacji gazowej (np. przy zaworze), możesz to łatwo sprawdzić, nakładając na rurę gęstą pianę z roztworu wody i płynu do naczyń – jeśli na pianie zaczną robić się bąble, gaz się ulatnia. Nie wolno sprawdzać szczelności instalacji zapalniczką czy zapaloną zapałką!
- Ulatniający się gaz ziemny może przyczynić się do wybuchu, jeśli jego stężenie w powietrzu wyniesie 5-15% - do zapłonu wystarczy iskra lub wysoka temperatura. Wyższe stężenie gazu nie wiąże się z wybuchem, jednak człowiek nie jest już wówczas w stanie oddychać.
Nieszczelność instalacji gazowej – co robić?
Jeśli masz do czynienia z wyciekiem gazu, musisz działać szybko, ale i z opanowaniem. Gdy gaz się ulatnia, otwórz wszystkie okna w mieszkaniu, by zrobić przeciąg. Bardzo ważne również, by zakręcić główny zawór gazu, który odetnie dopływ paliwa do całego budynku. Wiadomym jest, że gdy w grę wchodzi nieszczelność instalacji gazowej, nie wolno zapalać żadnego ognia (zapalniczka, zapałka, papierosy), jednak nie każdy wie, że nie wolno również włączać i wyłączać światła oraz żadnych urządzeń elektrycznych. Gdy zaobserwujesz wyciek gazu, niezwłocznie wezwij pogotowie gazowe, a także zaalarmuj sąsiadów i opuścić budynek.
Instalacja gazowa – dbaj o nią regularnie
Często o instalacji gazowej myślimy dopiero wówczas, gdy gaz się ulatnia. Tymczasem by ustrzec się przed skutkami, jakie może nieść za sobą wyciek gazu, bardzo ważna jest prewencja. Stan instalacji gazowej w domu i mieszkaniu powinien być kontrolowany co roku przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami, który dysponuje odpowiednimi przyrządami pomiarowymi. Ponadto w razie potrzeby powinno się przeprowadzać jej bieżące konserwacje – wtedy nieszczelność instalacji gazowej będzie mniej prawdopodobna. W budynkach wielorodzinnych odpowiada za to zarządca, jednak w domach jednorodzinnych – właściciel.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.