Wybijanie korków - przyczyny i rozwiązania
Wybijanie korków w domu czy mieszkaniu to problem znany niemal każdemu. Nie jest to jednak wyłącznie „niedogodność”, ale przede wszystkim ostrzeżenie przed realnym zagrożeniem, takim jak spalenie przewodów czy pożar instalacji. Jeśli sytuacja zdarza się nagminnie, należy koniecznie sprawdzić, dlaczego wybija korki, a następnie wyeliminować zdiagnozowane przyczyny wybijania korków.
Elektryk
Dlaczego wybija korki? Najczęstsze przyczyny wybijania korków
Instalacja elektryczna powinna działać płynnie. Jeśli jednak jest niewłaściwie użytkowana, źle konserwowana lub uszkodzona, mogą zdarzyć się niepokojące sytuacje, w tym wybijanie korków, migające oświetlenie, trzaski lub szumy. Jakie są najczęstsze przyczyny wybijania korków i jak rozwiązać problem?
- Stare bezpieczniki – bardzo często to właśnie bezpieczniki są przyczyną wybijania korków. Jeśli bezpieczniki nie były wymieniane od dłuższego czasu, bardzo prawdopodobne, że to właśnie w nich leży problem. W pierwszej kolejności dobrze jest zatem wymienić stare bezpieczniki na nowe.
- Zbyt duży pobór mocy – niektóre urządzenia charakteryzują się bardzo dużym poborem mocy. Dotyczy to zwłaszcza starych urządzeń elektrycznych, które potrzebują dużej mocy do rozruchu. Można sprawdzić to łatwo wpinając urządzenie do różnych gniazdek – jeśli wybijanie korków będzie się powtarzać, prawdopodobną przyczyną wybijania korków jest po prostu urządzenie.
- Uszkodzony sprzęt – jeśli urządzenie elektryczne wysadza bezpieczniki, a jego pobór mocy nie jest nadmiernie duży, prawdopodobnie jest uszkodzone i to jest odpowiedź na pytanie dlaczego wybija korki. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie sprzętu do serwisu lub wymiana na nowy.
- Przeciążenie sieci – wybijanie bezpieczników często związane jest ze zbyt dużą ilością urządzeń elektrycznych, które jednocześnie pracują, przeciążając sieć. Tego typu przyczyny wybijania korków dotyczą często starych domów, gdzie na etapie projektowania instalacji zaplanowano znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię. Konieczna może okazać się w tym przypadku modernizacja lub zmiana instalacji elektrycznej na nową.
- Za dużo przedłużaczy – niewielka ilość gniazdek elektrycznych i duża ilość urządzeń działających na prąd powoduje, że często korzystamy z przedłużaczy. Niestety w ten sposób możemy nadmiernie obciążyć gniazdko elektryczne, co może prowadzić do spięcia, a nawet do pożaru. Przy dużej ilości sprzętów o różnorodnym poborze mocy bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie modernizacja lub zmiana instalacji elektrycznej.
Wybijanie korków – co zrobić, gdy zdarza się nagminnie?
Choć wybijanie bezpieczników to jeden z najczęstszych problemów z instalacją elektryczną, jest to sygnał świadczący o poważnym zagrożeniu. Błahe przyczyny wybijania korków możemy wyeliminować samodzielnie. Elektryka należy jednak koniecznie wezwać, jeśli nie wiemy dlaczego wybija korki lub podejrzewamy, że wybijanie korków związane jest z uszkodzoną instalacją elektryczną. Stare lub uszkodzone systemy elektryczne wymagają oka doświadczonego specjalisty – lepiej nie naprawiać ich samodzielnie, ponieważ może to skończyć się poważnym porażeniem prądem lub pożarem.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.