Woda w lodówce
Nie ma niezawodnych lodówek - nawet najdroższy i najnowocześniejszy sprzęt może ulec mniej lub bardziej poważnej awarii. Dużo zależy przede wszystkim od użytkownika i tego, czy stosuje się on do zaleceń producenta zawartych w instrukcji i systematycznie czyści chłodziarkę. Woda na dnie lodówki to jedna z typowych usterek tego sprzętu AGD. Zobacz, dlaczego w lodówce zbiera się woda i co z tym zrobić!
Serwis AGD
Nieszczelne drzwi lodówki
Ciepłe powietrze w komorze lodówki to prosta droga do skraplania się pary wodnej, która będzie spływać po ściankach i zbierać się na dnie chłodziarki. Za wzrost temperatury może odpowiadać pęknięta uszczelka. Nie wiesz, jak sprawdzić szczelność lodówki? Włóż kartkę między obudowę chłodziarki a uszczelkę i zamknij drzwi – jeśli kartka luźno wypadnie, oznacza to, że konieczna będzie wymiana uszczelki w lodówce na nową (lub całych drzwi w przypadku zespolenia tych elementów).
Zapchany odpływ
Wszelkie skropliny powinny być odprowadzane przez odpływ lodówki, który znajduje na tylnej ścianie wewnątrz komory. Czasem odpływ jest przepełniony lub zatyka się resztkami jedzenia – w takiej sytuacji najlepiej przeczyścić go cienkim drucikiem. Innym problemem jest zapchany wężyk odpływowy, który znajduje się za kratownicą. W jego udrożnieniu może pomóc solidne naciśnięcie rurki, by przepchać zanieczyszczenia – jeśli nie, rozważyć można wymianę części na nową.
Wyciek czynnika chłodzącego
Zauważyłeś, że lodówka cieknie, a temperatura w jej wnętrzu jest znacznie podwyższona? To może być niedobór czynnika chłodzącego! Sprawdź, czy układ chłodzący nie ma nieszczelności, przez które mogło dojść do wycieku chłodziwa. W tym przypadku diagnostykę sprzętu, uszczelnienie układu, jak i uzupełnienie czynnika chłodzącego w lodówce należy zlecić specjaliście – tylko serwis lodówek ma odpowiednie narzędzia i fachową wiedzę, by bezpiecznie nabić czynnik.
Jeśli w lodówce skrapla się woda, a na jej dnie tworzy się kałuża, oznacza to zbyt dużą temperaturę w jej wnętrzu lub zatkanie odpływów. Ciepło w lodówce może być spowodowane przez wiele usterek – zepsuty termostat, awarię agregatu czy nieprawidłowe działanie modułu elektronicznego. Samodzielne ustalenie przyczyny może być trudne – w przypadku regulacji temperatury, warto sprawdzić, czy przy kręceniu termostatem wydaje on charakterystyczny klik na maksymalnym poziomie. Warto jednak zadzwonić po fachowca, który sprawdzi wszystkie części lodówki.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.