Uszkodzony wąż odpływowy w pralce
Niektóre części pralki mają to do siebie, że po latach eksploatacji zużywają się i wymagają wymiany. Jednym z takich elementów jest wąż odpływowy, który służy do odprowadzania mydlin i wody z pralki. Uszkodzenia węża mogą być różne – nierzadko spotyka się pęknięcia w miejscu zagięcia przewodu, nieszczelność przy mocowaniu, jak i pospolite zatkanie. Zobacz, jak rozpoznać problemy z wężem odprowadzającym i co z nimi zrobić!
Serwis AGD
Najczęstsze objawy
Jak rozpoznać problem z wężem? To proste! Najczęściej usterki nie da się przeoczyć – zwykle rozpoznasz ją po jednej z tych rzeczy:
- pralka nie odprowadza wody,
- mokre pranie po wirowaniu,
- wyciek wody spod pralki,
- zalana łazienka.
Wymiana czy naprawa?
Skuteczna naprawa węża do pralki jest niemożliwa – w razie awarii przewód należy wymienić na nowy. Zaklejanie pęknięć i nieszczelności taśmą nie jest najlepszym wyjściem. Cieknący wąż odpływowy może zalać nie tylko naszą łazienkę, ale także sąsiadów, a jeśli woda dostanie się do elektryki zagrożenie spięciem w instalacji lub porażeniem prądem jest naprawdę duże.
Wymiana węża odpływowego w pralce nie jest trudna, a koszt części to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli przewód jest w jakikolwiek sposób uszkodzony, niezwłocznie wymień go na nowy. W większości przypadków nie musisz wzywać serwisu pralek, ponieważ podłączenie węża jest bardzo proste!
Jak wyczyścić wąż odpływowy w pralce?
Zapchany wąż nie wymaga wymiany – jeśli nie jest pęknięty lub zagięty, wystarczy go dobrze przeczyścić. Zobacz popularne sposoby na udrożnienie węża i sam pozbądź się problemu. Zanim odkręcisz przewód, pamiętaj o podłożeniu miski lub ręczników, by resztki mydlin nie zalały podłogi.
- Odłącz wąż od syfonu i ustaw w pozycji pionowej, wylotem do góry. Do przewodu wlej gorącą wodę i delikatnie ugniataj wąż na całej długości, by rozbić złogi. Możesz także dosypać delikatnie żrącą substancję – kwasek cytrynowy lub sodę oczyszczoną, które pomogą usunąć kamień i szlam z węża. Pozostaw mieszankę w rurze na około pół godziny – po tym czasie zator powinien się rozpuścić lub przesunąć, co ułatwi jego usunięcie przy kolejnym praniu.
- Odłącz wąż od odpływu oraz pralki i przepłucz go pod bieżącą wodą. Jeśli to nie pomaga, użyj cienkiego drucika lub spirali hydraulicznej, jednak uważaj, by nie przebić plastiku!
Po czyszczeniu podłącz wąż do pralki, pamiętając o mocnym docisku i szczelności. Uruchom cykl prania z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego, maksymalną temperaturą i pustym bębnem. Usuniesz tym sposobem nie tylko pozostałości zatoru z węża, ale także wszelkie nieczystości i kamień z pralki.
Chcesz, by Twoja pralka działa bezawaryjnie jak najdłużej? Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń producenta i systematycznym czyszczeniu. Profilaktyczne czyszczenie pralki octem, sodą lub odkamieniaczem pozwoli pozbyć się powstających zatorów, a przy okazji zlikwiduje nieprzyjemny zapach z pralki.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.