Telewizor nie reaguje na pilota
Odpowiedź na pytanie, dlaczego telewizor nie reaguje na pilota, nie jest prosta, bo problem może leżeć zarówno po stronie odbiornika, jak i kontrolera. Awaria może dotknąć każdy telewizor LCD, LED, Plazma, a nawet stare modele kineskopowe. Sprawdź, jakie działania warto przeprowadzić, by usunąć tę usterkę samodzielnie lub przygotować się na naprawę w serwisie.
Serwis RTV
Pilot nie działa?
Telewizor nie widzi pilota? Może to wynikać z usterek lub rozładowania kontrolera. Jak sprawdzić, czy pilot działa? Co mogło spowodować jego awarię? Sprawdź:
- Baterie – sprawdź, czy baterie włożone są prawidłowo. Zaleca się, by wyjąć je i włożyć ponownie, a najlepiej wymienić je na nowe. Lepszym wyborem będą zwykłe baterie alkaliczne niż ładowane akumulatory. Warto także przeczyścić styki, jeśli są zaśniedziałe lub zabrudzone.
- Uszkodzenia mechaniczne – pilot spadł z wysokości, a może utopił się w kubku z herbatą? Wszelkie usterki mechaniczne czy zalania mogą zepsuć ten sprzęt. Sprawdź, czy pilot nie jest pęknięty lub nie ma wyłamanych przycisków. W razie potrzeby wymień go na nowy, najlepiej oryginalny od producenta telewizora.
- Czujnik podczerwieni – czerwona dioda na pilocie musi być czysta i niezasłonięta, by właściwie kierować sygnał do odbiornika na obudowie telewizora. Jak sprawdzić czujnik w pilocie? Światło podczerwone nie jest zauważalne przez ludzkie oko, jednak będzie widoczne w podglądzie aparatu. Nakieruj diodę pilota na obiektyw i naciśnij którykolwiek przycisk – na ekranie aparatu powinno być widoczne białe światło. Jeśli go nie ma, prawdopodobnie pilot nie działa.
Telewizor nie działa?
Jeśli pilot nie przejawia objawów awarii, a mimo wszystko telewizor nie reaguje na sterowanie, może to oznaczać wadliwość samego odbiornika. Elementy, które mogą powodować problem z reakcją na pilota i które warto sprawdzić, zanim wezwiesz serwis telewizorów, to:
- Zasilanie – upewnij się, czy telewizor jest właściwie podłączony do prądu, a kabel zasilania nie jest uszkodzony (poskręcany, rozwarstwiony, złamany). Problem może tkwić też w podzespołach sprzętu Zwarcie w zasilaczu to częsta przyczyna tego typu awarii telewizora.
- Zewnętrzne urządzenia – twardy dysk na USB, soundbar czy kino domowe podpięte przez kabel HDMI mogą powodować zakłócenia w telewizorze, jeśli działają nieprawidłowo. Wadliwy sprzęt często sygnalizowany jest poprzez miganie diody LED w odbiorniku. Odłączaj po kolej wszystkie urządzenia i sprawdź, czy urządzenie reaguje na pilot.
- Klawiatura lokalna – fizyczne przyciski na obudowie telewizora pełnią taką samą funkcję jak guziki pilota. Sprawdź, czy TV odpowiada na przycisk włączenia – jeśli tak, problem prawdopodobnie tkwi w pilocie. Jeśli nie – wykonaj reset zasilania i jeśli to możliwe -aktualizację oprogramowania.
- Czujnik podczerwieni – zobacz, czy czujnik nie jest zabrudzony lub nie pada na niego ostre źródło światła, które może zakłócać odbiór.
TV nie reaguje na pilota? Sprawdź baterie i zasilanie w obu urządzeniach! Zanim wezwiesz serwis telewizorów, upewnij się, czy powodem nie są zasłonięte czujniki podczerwieni lub zbyt ostre światło w pomieszczeniu.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.