Szum w głośnikach i inne awarie kolumn głośnikowych
Nie trzeba myć melomanem, by oczekiwać od sprzętu grającego czystego dźwięku. Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem małego odtwarzacza CD, czy nowoczesnej wieży, charczenie i szum w głośnikach nie powinny być Twoim problemem. Dowiedz się, co powoduje szum w głośnikach i co zrobić, gdy z kolumn głośników czuć zapach spalenizny.
Serwis RTV
Najczęstsze usterki głośników
Objawy uszkodzenia kolumn głośnikowych są różne, jednak najczęściej zgłaszane usterki to:
- jeden głośnik gra ciszej,
- oba głośniki nie działają,
- szum w głośnikach,
- zapach spalenizny z głośnika.
Przyczyny awarii
Typowe przyczyny problemów z głośnikami to:
- wady fabryczne,
- zbyt głośne słuchanie muzyki,
- upadek głośnika,
- ciała obce w kolumnie głośnikowej,
- uszkodzony wzmacniacz.
Wady fabryczne i wzmacniacz
W przypadku awarii głośników wina rzadko leży po stronie producenta. Budżetowe wersji kolumn czy wzmacniacz z kiepskiej jakości materiałów mają jednak prawo się popsuć - może okazać się, że niektóre kabelki zostały źle podłączone lub sprzęt nie jest dobrze skręcony. W tym wypadku warto rozważyć wymianę wzmacniacza na solidniejszy model.
„Cały regulator”
Nierozsądne testowanie możliwości głośników może przyczynić się do ich awarii. Jeśli przy maksymalnej głośności dźwięk charczy, trzeszczy i czuć zapach spalenizny, utrzymywanie takiego stanu może uszkodzić kolumny całkowicie. Interwały krótkiego, ale bardzo głośnego słuchania muzyki będą zniekształcać dźwięk i trwale uszkadzać głośnik. Przegrzewanie cewki głośnika może spowodować jej przepalenie, a wytworzone ciepło odkształcić membranę kolumny. Spalona cewka głośnika wymaga wymiany.
Upadek kolumn głośnikowych
Upadek głośników – czy to przewrócenie kolumny w domu, czy przerzucanie w transporcie, może spowodować rozklejenie głośników lub unieruchomienie membrany głośników. W przypadku rozszczelnienia kolumny, wpadające przez szczeliny powietrze będzie wytwarzać irytujące szumy i szelesty. Rozklejenie magnesu głośnika i unieruchomienie membrany natomiast objawia się brakiem głosu lub silnym wyciszeniem dźwięku. Naprawa głośników po upadku jest możliwa, ale warto zlecić ją fachowcom.
Ciała obce
Głośnik brzęczy lub szumi? Sprawdź, czy w otworze typu bass reflex lub innych miejscach głośnika nie ma niepowołanych przedmiotów. Martwy owad, pinezka, papierek wrzucony przez dziecko – wszystko to ma wpływ na czystość dźwięku. Upewnij się również, czy głośnik jest dobrze skręcony i nie wpadły do niego żadne śrubki.
Naprawa kolumn głośnikowych może być trudna dla amatora, dlatego szczególnie w przypadku drogiego zestawu warto skorzystać z usług profesjonalistów. Wybierz serwis elektroniczny, który wie, jak powinna wyglądać skuteczna naprawa sprzętu audio.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.