Szron w lodówce
Lód w lodówce to niepożądane zjawisko. Oszroniona tylna ściana chłodziarki nie musi być objawem poważnej awarii – zwykle sygnalizuje raczej niewłaściwą konserwację i nieprawidłowe użytkowanie lodówki. Bagatelizowanie tego typu oznak może skończyć się poważniejszą usterką, dlatego zobacz, co mogło spowodować lód na tylnej ścianie lodówki i co zrobić, by się go pozbyć!
Serwis AGD
Szron na tylnej ścianie lodówki – przyczyny
- Wilgotna lub ciepła żywność – produkty o wysokiej zawartości wody, np. świeże owoce i warzywa czy mięso powodują nagromadzenie skroplin, które mogą zamarzać na tylnej ścianie urządzenia. Za wzrost wilgotności odpowiadają także ciepłe potrawy, których nie powinno umieszczać się w urządzeniu przed schłodzeniem. Do przechowywania wilgotnych produktów sprawdzą się szczelne pojemniki na żywność, a świeże owoce i warzywa warto umieścić w szufladach na dole komory lodówki.
- Wysoka temperatura na zewnątrz – w czasie upałów, a także wtedy, gdy urządzenie stoi zbyt blisko źródła ciepła (np. kuchenki czy kaloryfera), sprężarka pracuje niemal bez przerwy. Czasem może spowodować to oszronienie tylnej ścianki lodówki.
- Nieszczelne drzwi i „wietrzenie lodówki” – częste otwieranie lodówki generuje nie tylko koszty, ale i dostawanie się do lodówki wilgoci i ciepłego powietrza z zewnątrz. Problem napływającej wilgoci może też wynikać z rozszczelnienia drzwi. Jeśli uszczelka w lodówce jest zużyta lub zniszczona, konieczna będzie jej wymiana na nową. Pomoże to zapanować nad powstawaniem szronu, zniweluje psucie żywności, jak i znacznie obniży rachunki za energię. Warto regularnie czyścić uszczelkę i pamiętać o domykaniu drzwi.
- Zbyt niska temperatura w lodówce – ustawienie termostatu na maksymalne chłodzenie może powodować powstawanie szronu. Zbyt niska temperatura sprawi, że powietrze w lodówce nie będzie pochłaniać tak dużo wilgoci - jej nadmiar za to pojawi się w najzimniejszej części komory chłodziarki, tj. na tylnej ściance. Przy tak niskiej temperaturze skropliny mogą zamienić się w szron, a nawet lód. Warto regularnie dostosowywać ustawienia termostatu do panujących warunków na zewnątrz lodówki, ilości czy rodzaju przechowywanych potraw.
- Awaria termostatu – jeśli sprężarka pracuje bez przerwy lub często załącza się tylko na kilka sekund, może to oznaczać problemy z termostatem. Innym objawem uszkodzenia tego elementu jest brak charakterystycznego kliknięcia pokrętła przy wyborze krańcowych wartości temperatury. Wymiana termostatu w lodówce to zadanie, które najlepiej zlecić fachowcom.
Szron w lodówce nie musi być normą – czasem wystarczy odpowiednie przechowywanie żywności, wymiana uszczelki w lodówce na nową bądź odpowiednie ustawienie termostatu, by pozbyć się tego problemu. Warto pamiętać o tym, by systematycznie przeprowadzać rozmrażanie lodówki lub zainwestować w urządzenie z systemem No-Frost.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.