Szary ekran w laptopie

Notebooki to cenne i przydatne sprzęty, jednak z racji ciągłej eksploatacji często ulegają awariom. Zdarza się, że jak co dzień chcemy uruchomić laptop, jednak ku naszemu zaskoczeniu na ekranie widzimy pionowe lub poziome szare pasy. Co oznacza szary ekran? Jak się go pozbyć? Przeczytaj i sprawdź, czy tego typu usterkę można usunąć samemu, czy jednak konieczne będzie wezwanie pogotowia komputerowego.
Sterowniki karty graficznej
Jeśli szary ekran w laptopie pojawia się tylko w określonych okolicznościach (np. po wybudzeniu komputera z trybu uśpienia), problemem mogą być nieaktualne sterowniki zintegrowanej karty graficznej. Tego typu stan może pojawić się m.in. po aktualizacji systemu operacyjnego. Rozwiązaniem jest pobranie najnowszej wersji sterowników.
Zimne luty w układzie graficznym
Określenie „zimny lut” oznacza nieprawidłowe złączenie elementów metodą lutowania. „Zimne styki” powodują szereg różnych awarii, w zależności od układu, w którym wystąpiły. Zakłócenia i szare paski na ekranie laptopa mogą oznaczać wystąpienie zimnych lutów pod układem graficznym. W takim przypadku pomóc może reballing BGA, czyli wymiana spoiwa na nowe i ponowne przylutowanie układu do płyty głównej. Niestety reballing nie gwarantuje całkowitego usunięcia usterki – w przypadku uszkodzonych układów problem może powrócić po kilku miesiącach.
Uszkodzenie układu graficznego
Pojawianie się szarego ekranu, obraz z przekłamaniami lub dzielony na kilka części, a także problem z instalacją sterowników może oznaczać uszkodzenie układu graficznego. Wymiana karty graficznej, podobnie jak reballing, to zadanie, z którym poradzi sobie tylko profesjonalny serwis komputerowy.
Uszkodzona taśma matrycy
Zerwanie lub uszkodzenie taśmy sygnałowej matrycy to częsty powód awarii wyświetlacza. Jeśli naciskanie i poruszanie matrycą powoduje zmianę zniekształceń czy szarych pasów na ekranie, pomóc może wymiana taśmy matrycy na nową samodzielnie lub w serwisie.
Szary ekran w laptopie to usterka, która nie zawsze oznacza całkowite zniszczenie układu graficznego czy matrycy. Może okazać się, że przyczyną jest nieodpowiedni sterownik lub wadliwa taśma matrycy, której wymiana nie będzie kosztowna. Wyświetlacz laptopa, jak i układ graficzny to delikatne elementy, dlatego naprawę laptopa warto skonsultować ze specjalistą.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.