Spuszczel pospolity - zwalczanie szkodników drewna
Spuszczel pospolity jest najgroźniejszym szkodnikiem drewna w Polsce. Żeruje na większości gatunków drewna, jednak w szczególności preferuje drzewa iglaste. Spotkać go można zarówno w rocznym drewnie, jak i na drzewach mających nawet osiem lat. Na czym polega zwalczanie spuszczela pospolitego?
Dezynsekcja
Spuszczel pospolity – jak rozpoznać szkodnika?
Spuszczel pospolity to chrząszcz koloru brunatno-czarnego, niekiedy brązowego. Długość ciała samców dochodzi do ok. 20 mm, z kolei samice osiągają długość ok. 30 mm. Larwy spuszczela pospolitego osiągają długość 30 mm i są koloru kremowego. Szkodnik ten preferuje stanowiska słoneczne i cieple. Spotkać go można najczęściej w drewnianych konstrukcjach dachowych. Jego larwy drążą tunele w drewnie o szerokości ok. 6 mm. Szkodliwość spuszczela pospolitego polega na atakowaniu sosen, modrzewi, świerków oraz jodeł i ich uszkadzaniu. Uszkodzone ogrodzenia z drewna, pomosty, a nawet drewniane meble, uszkodzone słupy podporowe wewnątrz domu oraz drewniane ramy okienne i schody – to tylko niektóre szkody, jakie powoduje spuszczel pospolity. Zwalczanie tego groźnego szkodnika drewna jest więc koniecznością.
Spuszczel pospolity zwalczanie
Drewno dla spuszczela pospolitego jest nie tylko pożywieniem, ale również schronieniem. Szkodliwość spuszczela pospolitego jest ogromna – o obecności spuszczela w drewnie świadczą owalne otwory i wysypująca się z nich mączka drzewa oraz charakterystyczne odgłosy chrobotania. Zwalczanie spuszczela pospolitego nie jest rzeczą łatwą. Poniżej przedstawiamy najważniejsze metody prewencji i zwalczania spuszczela:
- Ważny jest wybór odpowiedniego gatunku drewna, a także chemiczne nasączanie go odpowiednimi preparatami o długotrwałym działaniu.
- Uszczelnianie dachów w celu zapobiegania przedostaniu się spuszczela do konstrukcji.
- Unikanie ponownego wykorzystywania drewna np. z rozebranych budynków, bez wcześniejszego przeprowadzenia zabiegu dezynsekcji.
- Żelowanie drewna przy pomocy specjalnych preparatów.
- Gazowanie spuszczela pospolitego przy pomocy odpowiednich fumigantów.
Jak radzić sobie z owadami w drewnie? Skontaktuj się z fachowcem!
Fumigacja spuszczela pospolitego jest jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania tego szkodnika drewna. Warto jednak pamiętać, że fumigacja jest zabiegiem toksycznym, dlatego powinien on być przeprowadzany wyłącznie przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami. Zwalczanie spuszczela pospolitego przy pomocy gazów powinna przeprowadzić wyspecjalizowana ekipa, ponieważ używanie gazów niesie ze sobą ryzyko zatrucia. Przeprowadzanie zabiegu fumigacji pozwoli nie tylko zwalczyć spuszczela pospolitego, ale również zabezpieczy drewniane elementy przed ponownym pojawieniem się tego niezwykle groźnego szkodnika drewna.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.