Sprężarka w lodówce nie działa
Część lodówki, która umożliwia obieg chłodziwa w całym układzie to sprężarka. Jej działanie jest zależne od termostatu, który na podstawie odczytów temperatury decyduje o jej załączeniu lub końcu pracy. Jeśli sprężarka w lodówce nie uruchamia się lub po włączeniu chłodziarka pracuje tylko kilka sekund, wbrew pozorom warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się innym elementom chłodziarki. Sprawdź, co mogło wywołać tę usterkę!
Serwis AGD
Uszkodzony termostat
Oględziny lodówki warto rozpocząć od sprawdzenia czujnika temperatury, który przeprowadza odczyty potrzebne termostatowi do zarządzania pracą sprężarki. Jeśli przewody czujnika są oblodzone, pomiary mogą być błędne – warto rozmrozić lodówkę, jeśli nie posiada ona funkcji samoczynnego rozmrażania (No-Frost). Na awarię termostatu wskazuje natomiast brak charakterystycznego kliknięcia, przy używaniu pokrętła od najniższej do najwyższej wartości. Jeśli go nie ma – konieczna będzie wymiana termostatu w lodówce na nowy.
Zepsuty klixon
Klixon (nazywany również starterem) to niewielki element, który fizycznie uruchamia agregat. Jeśli czujnik temperatury działa prawidłowo, a termostat jest sprawny, to następuje przekazanie polecenia do startera o włączeniu sprężarki. Wymianę startera zleć serwisowi, jednak bez obaw – jest to tania i łatwo dostępna część.
Wyciek czynnika chłodzącego
Ubytek chłodziwa to dość poważny problem, który bezwzględnie wymaga wizyty fachowca. Zlokalizowanie wycieku, uzupełnienie czynnika chłodzącego w lodówce i usunięcie nieszczelności nie zawsze jest możliwe, nawet dla doświadczonego serwisanta. Jeśli w lodówce zabraknie chłodziwa, sprężarka może mieć problem z uruchamianiem się. Innym objawem ubytku jest sytuacja, w której lodówka nie chłodzi, w jej wnętrzu jest zbyt ciepło, a jedzenie szybko się psuje.
Uszkodzona sprężarka
Sprężarka to dość trwały i odporny element lodówki, jednak i on z czasem może sprawiać problemy. Niestety, nie jest to część, którą można naprawić samodzielnie – takie próby mogą być niebezpieczne ze względu na styczność z czynnikiem chłodzącym! Wymiana sprężarki w lodówce nie należy do najtańszych i w przypadku starszych modeli lodówek, często okazuje się nieopłacalna.
Szwankująca sprężarka to istotny problem. Jeśli wyłącza się chwilę po uruchomieniu lub w ogóle nie chce się włączyć, temperatura w komorze lodówki zacznie rosnąć, żywność będzie się psuć, a produkty w zamrażalniku rozmrażać. Nie zwlekaj i szybko zdecyduj się na naprawę lodówki, by uniknąć poważniejszej awarii.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.