Słaby płomień w kuchence gazowej – najczęstsze przyczyny
Zastanawiasz się, czy słaby lub zanikający płomień w kuchence gazowej wymaga wezwania serwisu AGD? W większości przypadków przyczyny problemów z płomieniem są naprawdę banalne i poradzimy sobie z nimi z łatwością. Sprawdź, co może być przyczyną usterki i podejmij odpowiednie kroki.
Serwis AGD
Zbyt mało gazu
Słaby płomień w kuchence gazowej nie zawsze oznacza awarię sprzętu AGD. W pierwszej kolejności sprawdź, czy nie jest konieczna wymiana butli gazowej – być może gaz po prostu się kończy. Jeśli Twoje mieszkanie jest podłączone do sieci miejskiej, upewnij się, czy nie ma obecnie przerwy w dostawie gazu z powodu awarii lub modernizacji.
Zabrudzenie kuchenki
Problemy z przepływem odpowiedniej ilości gazu mogą wynikać z zabrudzeń poszczególnych części kuchenki. Niedrożne lub zaniedbane palniki i dysze to najczęstsze przyczyny tego typu usterek.
- Zanieczyszczony palnik
Czyszczenie palników w kuchence gazowej to podstawa, jeśli zależy nam na efektywnej pracy urządzenia. Wykipiało mleko? Rozlała się zupa? Zabrudzenia należy usunąć od razu, zanim zaschną i zaczną się przypalać. Zalane lub oblepione resztkami jedzenia palniki (szczególnie ich korony i iskrowniki) to częsty powód słabego płomienia w kuchenkach.
- Zatkana dysza
Dysze kuchenki gazowej, podobnie jak palniki, wymagają regularnego czyszczenia. Jeśli zdarzy nam się zalać tę część kuchenki, należy poczekać, aż palnik wystygnie, zdjąć ruszt, pokrywkę i koronę, a następnie przetkać dyszę cienkim miedzianym drucikiem. Niekiedy zdarza się, że samodzielne czyszczenie to zbyt mało i konieczna jest wizyta odpowiedniego fachowca.
Uszkodzona dysza
Jeśli usunąłeś zanieczyszczenia poszczególnych części kuchenki, a płomień nadal jest zbyt słaby lub nierównomierny, konieczna będzie wymiana dyszy w kuchence gazowej. Samodzielne przeprowadzenie tej czynności nie jest trudne, ale wymaga precyzji, by nie uszkodzić pozostałych elementów kuchenki, takich jak iskrownik czy termopara. Pamiętaj, że wymiana dyszy musi być przeprowadzana po ostudzeniu palników.
Słaby płomień w kuchence gazowej jest dość prostą do usunięcia usterką, z którą poradzi sobie niemal każdy. By uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości należy odpowiednio dbać i konserwować urządzenie, dzięki czemu nasz sprzęt będzie nam służył przez lata.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.