Pralka brudzi ubrania, jak sobie z tym poradzić?
Po każdej pralce spodziewany się, że poradzi sobie z plamami na naszych ubraniach. Co jednak zrobić, gdy jest zupełnie inaczej? Gdy wyciągając z niej nasze pranie, stwierdzamy, że jest ono w gorszym stanie niż wcześniej? Każdy użytkownik pralki w takich sytuacjach może stracić nad sobą panowanie. Nie zawsze jednak musi to się skończyć wizytą fachowca lub zakupem nowej pralki.
Serwis AGD
Poniżej podpowiemy, w jaki sposób uniknąć niepotrzebnych komplikacji i samodzielnie zadbać o pralkę.
Przyczyny zabrudzeń wypranych ubrań
Bardzo często jednym z winowajców w takich przypadkach są bakterie, które przytulne siedlisko znajdują sobie w okolicach fartucha i w jego zagłębieniach. W ten sposób tworzą się zabrudzenia, które później osadzają się na naszych ubraniach.
Kolejną, bardzo prostą przyczyną może być nadmiar proszku do prania, który nie zdołał się rozpuścić i przez to osadza się na tkaninach. W tym przypadku może to mieć związek z temperaturą prania. Zbyt częste pranie w temperaturze ok. 40 stopni, może mieć szkodliwy wpływ na nasze pranie. Zbyt duża ilość proszku może się osadzać w dozowniku i pralka może sobie nie poradzić z wypłukaniem z komory całego proszku. Wtedy w dozowniku gromadzi się brud, który może w łatwy sposób dostawać się do prania.
Jeszcze jednym elementem przyczyniającym się zarówno do zanieczyszczeń, jak i do brzydkiego zapachu w pralce jest filtr. Warto go przynajmniej raz w miesiącu przeczyścić, a gdy jest już bardzo zniszczony najlepiej go po prostu wymienić.
Jak zapobiegać brudzeniu rzeczy przez pralkę?
Pierwszą czynnością, jaką możemy z całą pewnością zrobić, jest dokładne wyczyszczenie bębna oraz zagłębień i zagięć fartucha pralki. Aby dotrzeć do wszystkich zakamarków, możemy użyć do tego celu patyczków kosmetycznych lub nieużywanej już szczoteczki do zębów. Co do czyszczenia bębna, podobnie zresztą jak dozownika na proszek do prania i płyn, bardzo skutecznym sposobem jest używanie octu, sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Wystarczy jedną z tych rzeczy wsypać lub w przypadku octu, wlać, do odpowiedniej komory i ustawić program prania na najwyższą temperaturę. Aby pozbyć się później nieprzyjemnego zapachu, możemy nastawić samo płukanie. Po skończonym praniu dobrze też pamiętać o zostawieniu otwartych drzwi od pralki i pojemnika na proszek.
Czyszczenie samego filtra to również bardzo prosta sprawa. Odchylamy lub podważamy, to zależy od modelu, klapkę w dolnej części pralki. Następnie wyciągamy mały gumowy wężyk i odciągamy korek, spuszczamy z niego wodę. Niejednokrotnie już wtedy ukażą się nam drobinki brudu, a sama woda może mieć bardzo mętny kolor. Kiedy już spuścimy z węża całą wodę, odkręcamy filtr znajdujący się tuż obok. Wyciągamy go i płuczemy pod bieżącą wodą, by następnie go wkręcić do otworu. Oczywiście, samo miejsce, w którym znajduje się filtr, również należy dokładnie przetrzeć i usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia.
Powyższe metody mogą we większości przypadków okazać się skuteczne. Ubrania po praniu znowu będą czyste i pachnące. Jeśli jednak stanie się inaczej a wszystkie możliwości samodzielnego poradzenia sobie z tą sprawą zawiodą, pozostaje Ci kontakt z wykwalifikowanym specjalistą, który na pewno znajdzie wyjście z tej sytuacji.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.