Pleśń w pralce
Każdy wie, że kamień w pralce to prawdziwy wróg - niszczy grzałkę, bęben i skraca żywotność urządzenia. Warto jednak pamiętać, że równie niebezpieczna jest pleśń, która w wilgotnym wnętrzu pralki ma idealne warunki do rozwoju. Grzyb w pralce to nie tylko nieprzyjemny zapach i zniszczony kołnierz, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia, szczególnie alergików. Sprawdź, jak pozbyć się pleśni z pralki i jej zapobiegać – skutecznie i prosto!
Serwis AGD
Jak usunąć pleśń z pralki?
- Preparaty grzybobójcze – na rynku istnieje szereg gotowych środków do zwalczania pleśni w pralce. Stosując drażniące środki chemiczne, zawsze pamiętaj o stosowaniu się do instrukcji i własnym bezpieczeństwie – stosuj gumowe rękawice i nie wdychaj oparów.
- Czyszczenie pralki octem – skutecznym sposobem na pleśń jest ocet i wybielacz. Przetrzyj wszystkie zagrzybione elementy szmatką namoczoną w occie, a trudno dostępne miejsca wyszoruj starą szczoteczką do zębów. Następnie włącz trzy puste prania w temperaturze 90°C – najpierw ze szklanką octu wlaną do dozownika na płyn do płukania, kolejne z mocnym wybielaczem i ostatnie bez żadnych środków. Po zakończonym cyklu dokładnie wytrzyj wnętrze pralki i pozostaw ją do wyschnięcia.
- Wymiana kołnierza pralki – jeśli gumowy kołnierz nie chce się doczyścić, warto wymienić ten element, by zapobiec nawrotom grzyba w przyszłości. Warto przyjrzeć się nie tylko fartuchowi, ale także wężykom i dozownikowi detergentów.
- Ozonowanie – jeśli interesuje Cię kompleksowa dezynfekcja pralki, wypróbuj ozonowanie. Ozonator to urządzenie, które pomoże odkazić i usunąć drobnoustroje nie tylko z powietrza, ale także z urządzeń AGD. Usługę ozonowania często świadczą także serwisy DDD – dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji.
Jak dbać o pralkę – zapobieganie pleśni
Profilaktyka nie tylko przedłuży efekty czyszczenia pralki, ale także pozwoli uniknąć nawrotów pleśni. Kilka prostych praktyk wystarczy, by zapobiec rozwojowi grzybów i cieszyć się czystą, pachnącą pralką.
- Szybkie opróżnianie pralki – przetrzymywanie mokrych ubrań w pralce sprzyja rozwojowi pleśni, dlatego staraj się jak najszybciej rozwieszać pranie po zakończonym cyklu. Po wyjęciu odzieży wytrzyj gumowy fartuch pralki do sucha i przepłucz dozowniki detergentów z resztek proszku i płynu.
- Wietrzenie pralki – po zakończonym praniu zawsze zostawiaj otwarte drzwiczki pralki oraz szufladę dozownika detergentów do całkowitego wyschnięcia. Jeśli możesz, otwórz okno, by przyspieszyć suszenie.
- Puste pranie – przynajmniej raz w miesiącu nastaw pustą pralkę na pranie w maksymalnej temperaturze. Gorąca woda przeczyści wszystkie zakamarki i zapobiegnie rozwojowi drobnoustrojów.
- Czyszczenie pralki octem – warto stosować domowe sposoby na czyszczenie pralki, takie jak puste pranie z octem lub sodą oczyszczoną, by profilaktycznie zdezynfekować i odkamienić pralkę niskim kosztem. Ocet skutecznie wybije wszelkie zarodniki grzybów i zlikwiduje nieprzyjemny zapach.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.