Pęknięty komin – co zrobić?
Regularne sprawdzanie kondycji komina jest bardzo ważne. Wszelkiego rodzaju oznaki uszkodzeń nie powinny być bagatelizowane, gdyż z czasem zniszczenia urosną, co może prowadzić nie tylko do większego zużycia paliwa, ale również do zagrożenia zdrowia oraz życia mieszkańców. Co zrobić, gdy mamy pęknięty komin?
Kominiarz
Nieszczelny komin – większe użycie paliwa i nie tylko!
Aby komin funkcjonował prawidłowo i spełniał swoją rolę należycie, musi być szczelny. Jeśli pojawiają się oznaki, że komin może być nieszczelny lub pęknięty, trzeba działać. Zła kondycja komina wiąże się z wieloma konsekwencjami. Nieszczelny komin – większe użycie paliwa. To jednak nie jedyne problemy związane ze zlekceważeniem symptomów konieczności remontu komina. Bagatelizowanie problemu może być niebezpieczne dla zdrowia i życia domowników oraz powodować zagrożenie pożarowe.
Jak naprawić pęknięty komin?
Za naprawę komina najlepiej zabrać się bezpośrednio po tym, gdy zauważymy jego nieszczelność lub pęknięcie. Zwykle tego typu problemy dotyczą górnej części komina, która wystawiona jest na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.
-
metoda szlamowania – w przypadku nieszczelności instalacji kominowej można próbować uszczelnić komin od wewnątrz, przy wykorzystaniu zaprawy murarskiej. Jest to właśnie metoda szlamowania, która jest działaniem dość tymczasowym i krótkotrwałym. Można postawić na dodatkowe zbicie tynku i uzupełnienie zaprawy murarskiej od zewnątrz, co da bardziej zadowalające efekty.
-
wstawienie wkładu stalowego (stal żaroodporna) lub wstawienie wkładu ceramicznego – wstawienie w komin wkładu żaroodpornego sprawi, że stary, pęknięty komin będzie już jedynie obudową. Problemem może się jednak okazać w tej sytuacji mniejszy przekrój kanału dymowego.
-
frezowanie komina – jeśli komin jest nieszczelny wewnątrz budynku i dym przedostaje się do pomieszczeń, stosuje się frezowanie komina. Metoda ta stosowana jest także przy zbyt małej średnicy komina. Frezowanie polega na usunięciu zalegającego wewnątrz materiału – a takie szlifowanie pozwala na powiększenie jego kanału, bez konieczności jego rozbierania.
Pęknięty komin? Zadzwoń po kominiarza!
Bez wątpienia naprawa komina powinna być wykonana przez fachowca, który zna się na rzeczy i posiada w tym kierunku niezbędne doświadczenie. W grę wchodzi zdrowie i życie domowników, dlatego lepiej, by zadaniem tym zajął się profesjonalista. Kominiarz najlepiej oceni stan techniczny komina i zaproponuje metodę naprawy, która w tym konkretnym przypadku będzie najlepsza i najbezpieczniejsza.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.