Pęknięta rura – jak się zachować?
Awarie hydrauliczne potrafią podnieść ciśnienie. Lejąca się strumieniami woda to nie tylko wizja rychłego zalania łazienki, ale także konieczności kucia kafelków czy batalii z ubezpieczycielem sąsiada. Pęknięta rura w ścianie czy uszkodzona instalacja pod posadzką? To nieistotne – ważne, żeby nie panikować! Sprawdź, jakie masz możliwości i wybierz najlepsze rozwiązanie!
Hydraulik
Awaria hydrauliczna – jak postąpić?
Odruchowym zachowaniem przy pękniętej rurze jest zwykle użycie szmat i ręczników, by zatamować wyciek wody, jak i osuszyć posadzkę w kuchni czy w łazience. Niestety, jest to przeważnie nieskuteczna metoda i nawet zaklejenie dziury taśmą izolacyjną nie rozwiąże problemu. Jak zatem należy się zachować przy awarii rury?
- Odcięcie dopływu wody – zakręcenie zaworów to podstawa! Zatykanie przecieków nie da takich efektów jak zamknięcie głównego zaworu wody. Warto wcześniej przygotować się na ewentualną awarię i zlokalizować taki zawór w swoim mieszkaniu, by wiedzieć, gdzie go szukać.
- Wyłączenie zasilania – dla własnego bezpieczeństwa warto wyłączyć prąd w całym mieszkaniu. Woda w zasięgu odkrytych gniazdek elektrycznych lub nieszczelnej izolacji może skończyć się zwarciem, a nawet porażeniem prądem!
- Osuszenie posadzki – po zamknięciu dopływu wody należy jak najszybciej wytrzeć podłogę, by zapobiec jej uszkodzeniu, jak i zalaniu mieszkania sąsiadów. Najpierw pomocne będą chłonne ścierki – po awarii można skorzystać ze specjalnych osuszaczy lub pomocy fachowców.
- Pogotowie hydrauliczne – pęknięty wężyk od spłuczki czy urwaną słuchawkę prysznicową można spróbować wymienić samemu, jednak w przypadku pękniętej rury pod posadzką czy w ścianie, należy zadzwonić po zaufanego hydraulika.
Naprawa rury czy wymiana instalacji?
Jak naprawić pękniętą rurę kanalizacyjną? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia, poziomu strat oraz stanu technicznego samej instalacji. Ocenę sytuacji najlepiej pozostawić hydraulikowi, który przeprowadzi monitoring kamerą inspekcyjną. Pomoże to zlokalizować miejsce i wielkość uszkodzenia.
Wybór rozwiązania zależy od wielu czynników, ale warto wiedzieć, że nie zawsze konieczne jest skuwanie kafelków i wymiana całej instalacji. Jednym z dostępnych sposobów jest metoda natryskowa - to sposób na mało inwazyjną i szybką naprawę rur kanalizacyjnych, która polega na nanoszeniu trwałej powłoki od wewnątrz rury.
Warto zapobiegać uszkodzeniom instalacji – nie doprowadzać do powstawania zatorów, nie stosować silnie żrących środków, a także co kilka lat sprawdzać stan instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli dojdzie do pęknięcia rury – czas na szybką i zdecydowaną reakcję. Zamknięcie głównego zaworu wody, starcie posadzki i kontakt z hydraulikiem. Należy także pamiętać o kontakcie z ubezpieczycielem, jeśli posiadamy odpowiednią polisę.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.