Osad z proszku na ubraniach

Co zrobić, gdy po zakończeniu cyklu prania ubrania są całe w osadzie z proszku? Intensywny zapach detergentu to najmniejszy problem – odzież jest cała pokryta drobinkami proszku, który nie tylko brudzi ubrania, ale może także podrażnić skórę. Zanim włączysz ponowne płukanie, zobacz, czym spowodowany jest osad z proszku i jak mu przeciwdziałać.
Serwis AGD
Źle wypłukane ubrania – przyczyny
Co powoduje niedopranie odzieży i nieprzyjemny nalot z proszku? Nie zawsze jest to awaria i konieczność naprawy pralki – zwykle problem związany jest z niestosowaniem się do zaleceń producenta pralki, jak i detergentów. Częste przyczyny to:
- Za dużo prania – przeładowanie pralki to częsta przyczyna awarii tego urządzenia, skutkująca nie tylko niedopłukanym praniem, ale także uszkodzeniami bębna.
- Za dużo proszku – zbyt duża dawka detergentu będzie trudna do wypłukania, szczególnie w krótkich programach lub tych o niskiej temperaturze.
- Za mało wody – za pobór wody odpowiada elektrozawór i hydrostat, jednak zanim wezwiesz serwis pralek, sprawdź, czy ciśnienie wody jest odpowiednie. Prawidłowy pobór wody może być zakłócony przez niedrożny lub zakamieniony elektrozawór bądź wąż dopływowy pralki.
- Zimna woda w pralce – proszek rozpuszcza się lepiej w cieplejszej wodzie. Wypróbuj pranie na wyższej temperaturze (o ile dane tkaniny mogą być w takiej wyprane). Jeśli problem osadu i niedoprania odzieży powtarza się przy praniu w temperaturze ponad 40°C, sprawdź ogrzewanie wody. Awarię powodować może zakamieniona lub spalona grzałka, uszkodzony termostat lub czujnik temperatury.
- Brudna szuflada na proszek – osad na ubraniach może być spowodowany przez zbrylony proszek, resztki płynów i kurz w dozowniku detergentów i szufladzie na proszek.
Osad z proszku – jak zapobiegać?
Najważniejsze jest czytanie i stosowanie się do instrukcji – zarówno tych od producenta AGD, jak i proszku. Na co warto zwrócić uwagę?
- Wsad pralki – przeładowanie bębna może skończyć się jego awarią, dlatego warto załadowywać pralkę zgodnie z instrukcją, tak by nie obciążać nadmiernie sprzętu, ale także umożliwić wypłukanie każdej rzeczy.
- Płyn do prania – niektóre proszki do prania są dość problematyczne, dlatego można zamienić je na płyn, żel lub kapsułki do prania.
- Czyszczenie pralki – regularne odkamienianie, czyszczenie pralki octem i mycie szuflad pomoże na osad z proszku, ale także na brzydki zapach z pralki czy kamień na grzałce.
Nie bagatelizuj śladów proszku do prania na świeżo upranej odzieży. Może to wynikać ze złej konserwacji pralki, jak i zwiastować poważniejszą awarię. Sprawdź wymienione powody powstawania osadu, a w razie potrzeby skontaktuj się z serwisem AGD.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.