Nieszczelne okna – zobacz najlepsze sposoby
Nieszczelne okna są dużym problemem, szczególnie zimą i jesienią. Zimne powietrze z zewnątrz wychładza dom, przez co rosną rachunki za opał. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Zadbaj o stan okien! Zobacz najskuteczniejsze sposoby na walkę z ich nieszczelnością.
Naprawa Okien
Wymiana uszczelek
Pod wpływem mijających lat i trudnych warunków atmosferycznych uszczelki okienne tracą elastyczność, kurczą się, kruszą i pękają. Jeśli chłód odczuwalny jest na styku ościeżnicy i ramy wymiana uszczelek na nowe powinna pomóc. Na rynku dostępne są różne typy uszczelek, m.in.:
- Uszczelki PVC – najtańsze i najmniej odporne na czynniki zewnętrzne
- Uszczelki gumowe – tanie, elastyczne, dobrze dopasowują się do szczelin
- Uszczelki EPDM – najnowocześniejsze, bardzo wytrzymałe i elastyczne
Regulacja okien
Regulacja okuć okiennych powinna być przeprowadzana systematycznie, by jak najdłużej zachować ich pełną funkcjonalność. Jak sprawdzić, czy konieczna jest regulacja okna? Wykonaj prosty test – wsuń kartkę między ościeżnicę a skrzydło i zamknij okno. Jeśli papier można łatwo wyjąć, oznacza to, że docisk jest zbyt słaby, co wiąże się z dużą nieszczelnością w tym miejscu. Jeśli regulacja docisku okna nie wystarczy, należy dodatkowo uszczelnić szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą.
Uszczelnianie silikonem
W starych oknach nieszczelności często występują między szybą i ramą okienną. Powstałe szpary dawniej wypełniało się kitem szklarskim. Dziś uszczelnianie szyb jest łatwiejsze – do wyboru mamy:
- Silikon szklarski lub neutralny – tańszy, lecz mniej trwały.
- Transparentny uszczelniacz polimerowy – droższy, ale bardziej trwały i odporny na promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne.
Uszczelnianie – ściany i parapety
Często zdarza się, że przyczyną przeciągów jest szpara między oknem a parapetem lub murem. Nieprawidłowy montaż okien lub wady konstrukcyjne mogą powodować, że to właśnie tędy będzie uciekać ciepło. Jak uszczelnić okna w tym miejscu?
- Taśma paroizolacyjna – na małe szczeliny i pęknięcia, ramę oklejamy taśmą dookoła.
- Pianka montażowa – na średnie i większe szczeliny, po zaschnięciu nadmiar pianki należy usunąć nożykiem.
- Taśma rozprężna – wypełni nawet duże szczeliny, czasem konieczne jest poszerzenie szerokości szpary, by umieścić w niej taśmę.
Nieszczelne okna to nie koniec świata! Kilka prostych sposobów wystarczy, by uporać się z tym problemem. Uszczelnienie poszczególnych elementów i odpowiednia regulacja okien pozwolą Ci ograniczyć utratę ciepła i zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.