Lodówki – najczęściej popełniane błędy w użytkowaniu
Twoja lodówka nie działa tak dobrze jak kiedyś? Złe chłodzenie czy głośna praca urządzenia niekoniecznie muszą wynikać z awarii podzespołów lodówki. Zanim zdecydujesz się na kosztowną wymianę podzespołów lub wezwanie fachowca sprawdź, czy nie popełniasz prostych błędów, które negatywnie wpływają na działanie chłodziarki
Serwis AGD
Zapełnienie lodówki
Umieszczenie w lodówce zbyt wielu produktów naraz lub gorących potraw może spowodować pogorszenie chłodzenia, rozmrażanie lodówki, a nawet uszkodzenie termostatu. Warto pamiętać o odpowiednich odstępach między produktami oraz od ścianek lodówki, odsłanianiu wylotów powietrza, a także przechowywaniu wyłącznie wystudzonych potraw.
Złe ustawienie temperatury
Jaka temperatura w lodówce jest najlepsza? Zaleca się, by była wyższa niż 2°C, lecz nie przekraczała 5°C. Zbyt wysoka temperatura negatywnie wpłynie na chłodzenie lodówki, jak i na szybkość psucia żywności. Maksymalna wartość termostatu spowoduje natomiast mrożenie produktów oraz zwiększy zużycie energii.
Nieodpowiednie ustawienie lodówki
Jak ustawić lodówkę? Specyficzne wymagania Twojego sprzętu znajdziesz w instrukcji obsługi, ale najważniejsze zasady to:
- Unikanie nasłonecznionych miejsc i źródeł ciepła (kuchenka, grzejnik)
- Odstęp między lodówką a ścianami nie mniejszy niż 5 cm
- Płaska i wytrzymała na obciążenie podłoga
- Odpowiednie poziomowanie lodówki.
Niedokładne mycie
Każdy z nas wie, że regularne rozmrażanie i mycie lodówki to podstawa, jednak czy na pewno robisz to prawidłowo? Najczęściej pomijanymi elementami, które powodują, że lodówka słabo chłodzi, są:
- Skraplacz - systematyczne czyszczenie skraplacza w lodówce to podstawa, by urządzenie mogło utrzymać odpowiednią temperaturę. Umieszczony na dole lub tyle lodówki odpływ musi być zawsze udrożniony i niezasłonięty.
- Uszczelka – zabrudzenie uszczelki powoduje, że lodówka nie domyka się, co wpływa na jej chłodzenie i rachunki za prąd.
- Agregat chłodniczy – delikatne odkurzanie agregatu powinno wykonywać się co najmniej raz na pół roku. Tył lodówki oczyszczamy cienkim pędzelkiem, zmiotką lub odkurzaczem z końcówką w formie szczotki tak, by nie przerwać żadnej instalacji.
Dobra praca lodówki w dużej mierze zależy od jej użytkowników. Odpowiednia konserwacja sprzętu AGD, stosowanie się do zasad przechowywania żywności oraz prawidłowe ustawienie urządzenia to klucz do długoletniego działania i niskich rachunków. Jeśli Twoja lodówka głośno chodzi lub ma problemy z chłodzeniem sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.