Komputer nie chce się wyłączyć – jak rozwiązać ten problem?
Obecnie większość komputerów pracujących na oprogramowaniu Microsoft ma zainstalowaną najnowszą wersję – Windows 10. Problemy, które mogą pojawić się po zaktualizowaniu systemu do tej wersji to między innymi usterka związana z nieprawidłowym kończeniem pracy komputera. Twój laptop nie chce się wyłączyć? Sprawdź, dlaczego i co możesz z tym zrobić.
Serwis Komputerowy
Dlaczego komputer nie chce się wyłączyć?
Problem z wyłączeniem laptopa czy komputera stacjonarnego niemal zawsze wynika z nieprawidłowego działania systemu – usterka może mieć charakter zarówno chwilowy, jak i trwały. Jak może objawiać się ten problem? Najczęściej poprzez:
- wylogowanie użytkownika i przeniesienie na stronę logowania zamiast wyłączenia komputera,
- uśpienie komputera (wyłączony ekran, świecenie diod, komputer da się wybudzić dowolnym przyciskiem),
- komputer nie reaguje na przyciski, zawieszony ekran.
Sposób postępowania i ewentualna konieczność wezwania serwisu komputerowego jest zależna od przyczyny awarii. Niektóre rozwiązania mogą okazać się niewystarczające, w zależności od specyfiki sprzętu, wersji oprogramowania czy innych czynników.
Co zrobić, gdy komputer się zawiesił?
Komputer przestał reagować na polecenia, zamknięcie systemu się nie powiodło, a poruszanie myszką i naciskanie przycisków na klawiaturze nie wywołuje żadnej reakcji? W tej sytuacji można wypróbować kilka rozwiązań, o ile są możliwe:
- Uruchomienie Menedżera zadań (kombinacja przycisków Ctrl+Alt+Delete lub Win+R) i uśmiercenie procesów obciążających pracę procesora czy dysków.
- Twardy reset komputera – długie przytrzymanie przycisku POWER na obudowie laptopa bądź peceta, aż do wyłączenia sprzętu lub użycie przycisku RESTART.
- Wyjęcie baterii z laptopa – jest to ryzykowne podejście, ponieważ może skończyć się utratą danych, jednak często okazuje się skuteczne.
Windows 10 nie chce się wyłączyć
Często spotykanym błędem jest problem z całkowitym zamknięciem systemu po aktualizacji do wersji Windows 10. Po wybraniu komendy „Zamknij”, komputer tylko wylogowuje użytkownika lub przechodzi w tryb uśpienia z zapalonymi kontrolkami i diodami. Usterka wynika z nowej funkcji „szybkie uruchamianie”, które ma za zadanie skrócić proces pełnego włączenia systemu. Ręczne wyłączenie tej funkcji pozwoli pozbyć się problemu.
Naciśnij kombinację przycisków Windows+X i przejdź do Opcje zasilania. Następnie Wybierz działanie przycisku zasilania i Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne. W tym miejscu należy odznaczyć pole Włącz szybkie uruchamianie (zalecane) i zapisać zmiany.
Jeśli mimo zastosowanych porad komputer nadal nie chce się wyłączyć bądź zawieszanie się laptopa ma charakter nawracający, warto zasięgnąć opinii fachowca. Doświadczony serwis komputerowy dopilnuje bezpieczeństwa danych przechowywanych w urządzeniu i jednocześnie kompleksowo zadba o niedomagający procesor lub nieprawidłowo działający system operacyjny.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.