Kino domowe – nie działają wszystkie głośniki
Głośniki do kina domowego zwykle oznaczają nagłośnienie w zestawie 5.1, tj. subwoofer, głośnik centralny oraz po dwie przednie i boczne kolumny głośnikowe, bądź też wersję 7.1, z dodatkową parą kolumn tylnych. Jesteś posiadaczem tego zestawu, jednak w Twoim kinie domowym nie działają boczne głośniki? Brak dźwięku przestrzennego – grają tylko przednie kolumny i subwoofer? Zobacz, co mogło spowodować tę sytuację.
Serwis RTV
Dlaczego tylne głośniki nie działają?
Tego typu problem wcale nie musi oznaczać awarii głośników! Najczęściej przyczyna związana jest z nieodpowiednimi ustawieniami lub rodzajem urządzenia podłączonego do nagłośnienia kina domowego. Zobacz, co warto sprawdzić, zanim zaczniesz szukać fachowca:
- Odtwarzacz – niektóre urządzenia, np. odtwarzacze CD, radia oraz sprzęty podłączone do gniazda AUX pracują wyłącznie w trybie dwukanałowym.
- Źródło dźwięku – programy telewizyjne zwykle nadawane są w systemie dwukanałowym, w ten sposób będzie także brzmieć muzyka z radia czy płyty CD. Jeśli do kina domowego podpięte jest DVD, upewnij się, czy uruchomiona płyta ma oznaczenie 5.1, w przeciwnym razie, tylne głośniki nie będą działać. By uzyskać dźwięk przestrzenny, nie wystarczy sam sprzęt, ale także medium, które w nim występuje. Uwaga – w serialach i programach telewizyjnych dialogi są często wyłączone z pracy w trybie przestrzennym.
- Ustawienia – upewnij się, czy w menu kina domowego nie został włączony tryb stereo. Sprawdź w instrukcji producenta, jak uruchomić tryb dźwięku 5.1 w Twoim modelu sprzętu. Dźwięk przestrzenny powinien być włączony zarówno w telewizorze, jak i odtwarzaczu Blu-Ray czy DVD. Jeśli to możliwe, wypróbuj ustawienie „automatyczna kalibracja ustawień” lub przywracanie do ustawień fabrycznych.
- Test głośników – dźwięk kontrolny to funkcja, która pozwala na sprawdzenie działania głośników. Sprawdź w menu lub na stronie producenta, jak ją uruchomić.
- Podłączenie głośników
- Podpięcie do amplitunera – upewnij się, że głośniki są podpięte prawidłowo do amplitunera wielokanałowego, który pracuje w trybie dźwięku przestrzennego. Jeśli amplituner posiada przełącznik A/B do wyboru głośników, ustaw go na pozycję A.
- Kabel optyczny lub HDMI – przewód optyczny zapewnia dobrą jakość audio, a HDMI jest uniwersalny i odpowiada za przesył audio-wideo. Prawidłowe działanie zestawu 5.1 wymaga podłączenia przewodami bez uszkodzeń czy wad.
- Podpięcie do amplitunera – upewnij się, że głośniki są podpięte prawidłowo do amplitunera wielokanałowego, który pracuje w trybie dźwięku przestrzennego. Jeśli amplituner posiada przełącznik A/B do wyboru głośników, ustaw go na pozycję A.
Kino domowe – awaria głośników
Sprawdziłeś ustawienia, a głośniki wciąż nie działają? Może to oznaczać awarię, z którą poradzi sobie tylko serwis RTV. Usterką sprzętową, która mogła spowodować problem z działaniem tylnych głośników, może być:
- uszkodzone gniazdo,
- uszkodzone kable (przecięte, zgniecione, z zepsutą wtyczką),
- wada fabryczna głośników,
- wadliwy odtwarzacz lub odbiornik obrazu.
Naprawa kina domowego nie jest prosta i intuicyjna – jeśli zmiana ustawień i wykluczenie problemów ze źródłem sygnału nie pomogło, lepiej wybrać serwis RTV, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę sprzętu i doradzi najskuteczniejsze rozwiązania. Naprawa głośników kina domowego może okazać się konieczna, dlatego warto wybrać fachowca, który ma w tym duże doświadczenie.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.