Jak sprawdzić RAM? Diagnostyka pamięci komputera
Od jakiegoś czasu Twój komputer wolno chodzi? Laptop zawiesza się podczas działania niektórych gier lub programów? A może zaskoczył Cię „blue screen” i chcesz upewnić się, czy z Twoim sprzętem wszystko w porządku? W takich sytuacjach warto przyjrzeć się pamięci RAM, która może wpływać na stabilność pracy komputera. Dowiedz się, jak sprawdzić RAM, by móc odpowiednio wcześniej wykryć ewentualne błędy i wymienić uszkodzone podzespoły.
Serwis Komputerowy
Diagnostyka pamięci systemu Windows
System operacyjny Windows oferuje narzędzie, które jest w stanie przeskanować pamięć RAM w poszukiwaniu ewentualnych błędów lub obciążeń. Jest to aplikacja dostępna w większości wersji tego systemu. By przeprowadzić test pamięci, wykonaj następujące kroki:
- Zamknij wszystkie otwarte programy i zapisz pliki
- Uruchom menu Start i wpisz hasło „diagnostyka”
- Wybierz aplikację „Diagnostyka pamięci systemu Windows”
- Wybierz opcję „Uruchom ponownie teraz i sprawdź występowanie problemów”
Po ponownym uruchomieniu komputera system przeprowadzi diagnostykę pamięci RAM. Wynik testu pojawi się w powiadomieniach obok godziny na pasku zadań jako „status”. Jeśli system wykryje nieprawidłowości, konieczna będzie wymiana pamięci RAM. Korzystając z okazji, możemy zdecydować się na przyspieszenie komputera i rozbudowę pamięci o kości RAM o większej wartości.
Zewnętrzne programy do skanowania pamięci
Oprócz darmowego narzędzia z systemu Windows możesz skorzystać z bardziej zaawansowanych programów testujących, np. aplikacji o nazwie Memtest86. Jest to darmowy program, który przeprowadzi diagnostykę pamięci RAM nie tylko w komputerach z Windowsem, ale także z innymi systemami operacyjnymi (Linux czy macOS). To aplikacja zewnętrzna, która działa z poziomu płyty DVD lub CD, pendrive’a lub innego nośnika z napędem USB. Jak sprawdzić RAM w laptopie lub komputerze tym programem?
- Pobierz aplikację z zaufanego i bezpiecznego źródła
- Uruchom program i zgodnie z instrukcją zgraj obraz testowania ISO na nośnik
- Podłącz nośnik i uruchom ponownie komputer
- Podczas startu systemu wybierz uruchomienie z poziomu nośnika z programem
Program przeprowadzi dokładne skanowanie pamięci RAM w poszukiwaniu problemów. Po zakończeniu diagnostyki otrzymamy wyczerpujący raport o stanie pamięci naszego komputera i ewentualnych błędach.
Sprawdzanie pamięci RAM w komputerze nie jest trudne – podstawowe skanowanie umożliwia nam system Windows, a bardziej zaawansowane darmowe programy takie jak Memtest86. Jeśli nie jesteś pewien, jak intepretować otrzymane statusy dotyczące stanu kości RAM lub nie wiesz, jak przeprowadzić test, wybierz serwis komputerowy, który przeprowadzi diagnostykę za Ciebie i doradzi, jak przyspieszyć pracę komputera.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.