Jak chronić komputer przed szkodliwym oprogramowaniem?
Komputery - nie wyobrażamy już sobie bez nich życia. Dom, praca rozrywka, edukacja, a nawet życie towarzyskie, są obecnie nierozerwalnie związane ze światem wirtualnym, który, niestety, zaczął powoli mieć większe znaczenie niż ten rzeczywisty. Skoro już jednak tak jest, to nie pozostaje nam nic innego jak po prostu zadbać o swoje bezpieczeństwo w oplatającej wszystko sieci.
Serwis Komputerowy
Komputery, zarówno te stacjonarne, jak i laptopy narażone się nieustannie na wiele zagrożeń, które mogą krążyć w Internecie. Ich zagrożenie to również zagrożenie dla naszych danych oraz, niekiedy bardzo ważnych dokumentów przechowywanych na dyskach i mobilnych nośnikach pamięci.
Czym jest szkodliwe oprogramowanie?
Spróbujmy odpowiedzieć sobie najpierw na powyższe pytanie, aby zdefiniować zagrożenie. Pierwszym najbardziej znanym i rozpowszechnionym zagrożeniem są wirusy. Jest to kod lub jego fragment doklejający się do pliku, oczywiście bez naszej wiedzy, podczas uruchamiania zagrożonego programu. Jak sama jego nazwa wskazuje ma on umiejętność „mnożenia się” i złośliwego wpływania na funkcjonowania całego systemu. Wyłącza posiadane zabezpieczenia i konsekwentnie zmierza do przejęcia kontroli nad komputerem i jego podstawowymi funkcjami.
Równie niebezpieczny jest twór zwany powszechnie „trojanem”. Przybiera on postać niepozornego pliku, niczym się nieróżniącego od innych, może być zupełnie niewinną aplikacją, zabawnym filmikiem lub wieloma innymi rzeczami, które mają za zadanie nas zainteresować i zdobyć nasze serca. Jak więc widzimy główną, jego bronią jest podstęp, to dzięki niemu jego twórca, niczym Achajowie do Troi dostaje się do naszego komputera i może widzieć absolutnie wszystko, co na nim robimy, co oglądamy, co piszemy…Poznaje nas, wchodzi do naszej głowy, wie o nas wszystko!
To jednak nie koniec przerażających wirtualnych istot, które mogą opanować nasze komputery. Jednymi z nich są robaki, dostają się one do naszego przez Internet i tylko tam mogą się rozmnażać. Te niewielkich rozmiarów programy przemieszczają się za pomocą poczty mailowej lub komunikacji peer - to peer. Jego jedynym celem jest tworzenie swoich kopii i dalsze wypuszczanie ich w świat. Zainfekowany w ten sposób komputer wyraźnie zwalnia, ponieważ, by się rozmnażać, robaki muszą wykorzystywać dostępne zasoby komputera.
Warte wspomnienia są również boty. Istnieją one tylko w określonym celu, a najbardziej przerażający jest fakt, że często możemy nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia w naszym komputerze. Często pozostające w uśpieniu potrafią tworzyć swoistego rodzaju sieci obejmujące setki, a nawet tysiące komputerów. Jako jeden organizm budzą się na dany sygnał wysłany przez ich kreatora i przystępują do działania, którym może być np. rozsyłanie spamu, wirusów albo kradzież danych osobowych.
Innym bardzo złośliwym oprogramowaniem mogącym spowodować, u niektórych użytkowników niemalże zawał serca, jest ransomware. Na czym ono polega? Nagle w komputerze, najczęściej na jego pulpicie wyświetla się przerażający komunikat, że dopuściliśmy się w sieci nielegalnych działań i musimy za to zapłacić karę. Jako że każdy, kto jakiś dłuższy czas korzystał z Internetu, może mieć coś na sumieniu, to informacja opatrzona godłem policji może nas mocno zestresować. Jego uruchomienie powoduje najczęściej otworzenie lub pobranie zainfekowanego pliku, a także klikanie w podejrzane reklamy internetowe.
Jak z tym walczyć?
Powyżej pokrótce przedstawiliśmy kilka najgroźniejszym i najbardziej powszechnych zagrożeń dla komputera. Zapewne zadajesz sobie pytanie, jak ich unikać i jak się przed nimi zabezpieczyć. Pierwszą ważną informacją jest to, że żaden komputer, nigdy nie jest w stu procentach bezpieczny. Nie tylko zabezpieczenia przed wirusami, ale i sami ich twórcy się rozwijają. Każdy komputer podłączony do sieci powinien mieć program antywirusowy. Obecnie na rynku mamy ich ogromny wybór, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych opcji jest bardzo wiele i każdy użytkownik może dobrać rozwiązanie odpowiednie do swego portfela i potrzeb. Istotną rzeczą jest pamiętanie o regularnej aktualizacji programu, antywirusy aktualizują się automatycznie, ale dobrze jest pamiętać, by taką samą funkcję ustawić w swoim systemie operacyjnym. Nie można odkładać aktualizacji na później, pamiętaj, że hakerzy mogą tylko czekać na lukę w systemie. To samo tyczy się aktualizacji używanej przez Ciebie przeglądarki internetowej. Warto też wkładając przenośny dysk do portu USB za każdym razem przeskanować, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni jego całkowitej zawartości.
Jednak żaden program antywirusowy, antyspyware lub firewall nie zastąpi zdrowego rozsądku. Wszystkie niespodziewane załączniki w wiadomościach mailowych, podejrzane wiadomości od znajomych na portalach społecznościowych albo reklamy wmawiające nam, że w ciągu kilku dni zostaniemy milionerami, mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Najlepiej ich w ogóle nie otwierać. Taka sama zasada zdrowego rozsądku może się tyczyć pobierania plików z sieci, pod wieloma pożytecznymi programami mogą być podpięci ich złośliwi bracia i wredne siostry, którzy sprawią, że komputer zostanie mocno zainfekowany. Dlatego właśnie tak ważne jest świadome i rozważne poruszanie się po sieci.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.