Grzejnik zimny na dole – przyczyna i rozwiązanie
Zimny dół kaloryfera to problem, który martwi nie jednego mieszkańca bloku czy domu jednorodzinnego w okresie grzewczym. Czy w takiej sytuacji konieczne jest wezwanie fachowca i naprawa grzejnika lub systemu ogrzewania? Dowiedz się więcej i przekonaj się, że ten objaw nie zawsze oznacza awarię.
Hydraulik
Zimny grzejnik na dole – czy to awaria?
Mało kto wie, że prawidłowo działający grzejnik w pewnych okolicznościach ma prawo być częściowo lub nawet całkowicie zimny! Pamiętać o tym powinni szczególnie mieszkańcy bloków i budynków wielorodzinnych, w których to ogrzewaniem w większym stopniu zarządza administracja. Przypadki, w których jest to normalne, to przede wszystkim sytuacje takie jak:
- Grzejnik z głowicą termostatyczną
Kaloryfery z takim zaworem regulują przepływ ciepłej wody w zależności od temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu grzejnik nie pracuje cały czas, a głowica ogranicza lub zamyka zawór w momencie, gdy ustawiona temperatura zostanie osiągnięta bądź gorącej wody jest zbyt wiele. Ograniczenie przepływu ciepłej wody powoduje, że jest jej na tyle mało, że szybciej wychładza się, przez co w dolnej części grzejnika będzie zbierać się już tylko zimna woda.
- Celowe ograniczenie przepływu wody
Ogrzewanie w blokach mieszkalnych jest regulowane przez administrację lub inny organ zarządzający. Warto wiedzieć, że mimo rozpoczętego sezonu grzewczego kaloryfery mogą nie osiągać pełnej temperatury przez pewne ograniczenia, które nakłada się na instalację dla oszczędności. Jeśli na zewnątrz panują dość wysokie temperatury (np. 8-12°C) nie ma potrzeby, by grzejniki pracowały pełną parą. W takich sytuacjach stosuje się ograniczenia przepływu wody, np. poprzez zmniejszenie wydajności pompy CO. Wtedy grzejniki mogą pozostać chłodne w dolnej części.
Kaloryfer zimny na dole – kiedy wezwać hydraulika?
Pomoc fachowca będzie konieczna, jeśli kaloryfery są zimne na dole, ale w pomieszczeniach też jest chłodno. Jeśli wiemy, że przepływ wody nie jest celowo ograniczony, na zewnątrz panują ujemne temperatury, a ustawione na maksymalne wartości grzejniki teoretycznie działają, ale tylko częściowo, to odpowiedni moment, by skontaktować się z hydraulikiem lub zarządcą budynku w przypadku mieszkania w bloku.
Problem może stanowić:
- Nieprawidłowy montaż grzejnika,
- Brudne filtry,
- Za mało wody w instalacji grzewczej,
- Uszkodzona pompa, która niedostatecznie ogrzewa wodę.
Warto pamiętać, że nie zawsze dół grzejnika jest zimny, dlatego że kaloryfer uległ awarii. Wiele zależy od rodzaju instalacji grzewczej, ustawień termostatu, jak i temperatury na zewnątrz budynku. Należy jednak systematycznie kontrolować stan instalacji i zadbać o odpowietrzanie grzejników czy napełnianie układu wodą w odpowiednim stopniu.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.