Dym w piekarniku – czy to poważna awaria?
Piekarnik to sprzęt AGD, który warto mieć w domu. Usprawnia przygotowanie wielu potraw – nie tylko upieczemy w nim ciasto, ale także rozmrozimy dania, podgrzejemy obiad czy dzięki funkcji grill przygotujemy potrawy bez tłuszczu! Zdarza się, że podczas korzystania z urządzenia zauważymy coś niepokojącego – dym w piekarniku. Czy jest to niebezpieczne? Jakie są przyczyny i rozwiązania tego problemu? Sprawdź!
Serwis AGD
Nowy piekarnik
Zadymiony piekarnik kojarzy się ze starym sprzętem, jednak często to właśnie nowo zakupione urządzenie dotyka ten problem. Najczęściej przyczynami dymu w piekarniku są:
- Naklejki i folia
Świeżo zakupiony sprzęt AGD zawsze posiada zabezpieczenia – wypełnienia ze styropianu, folie zabezpieczające i naklejki. Tego typu materiały pod wpływem temperatury będą się topić i spalać, czego wynikiem będzie dym. Przed pierwszym użyciem piekarnika należy dokładnie usunąć wszelkie zabezpieczenia z wewnętrznej komory i umyć pozostałości po kleju.
- Wygrzewanie piekarnika
Pierwsze użycie piekarnika powinno być wykonane zgodnie z instrukcją – producenci AGD zalecają tzw. przepalenie piekarnika, które polega na jednorazowym nagrzaniu piekarnika do maksymalnej mocy. Służy to wypaleniu wszelkich chemicznych substancji, takich jak smary, emalia czy uszczelnienia. Nieprzyjemny zapach i dym to normalne zjawisko, jednak powinno to dotyczyć tylko pierwszego uruchomienia.
Stary piekarnik
Twój piekarnik ma już swoje lata i nagle zaczął dymić? Bez obaw – nie musi to oznaczać poważnej awarii. Możliwe przyczyny to:
- Przypalone resztki
Piekarnik dymi? Najczęściej winą są przypalone resztki lub tłuszcz, który skapnął w komorze piekarnika. Zaschnięte zabrudzenia przy ponownym pieczeniu zaczynają się przypalać, co powoduje nieprzyjemny swąd i gryzący dym. Rozwiązaniem jest dokładne i systematyczne czyszczenie piekarnika i usuwanie zanieczyszczeń na bieżąco. Warto także używać blach do pieczenia, by roztapiający się ser czy kapiący tłuszcz zostawał na blaszce, a nie obudowie piekarnika. Uważaj na plastikowe rękawy do pieczenia – jeśli dotkną górnej grzałki lub nagrzanych boków piekarnika zaczną błyskawicznie się topić i dymić.
- Detergenty w piekarniku
Regularnie czyścisz piekarnik? To dobrze, ale pamiętaj, by dokładnie usunąć wszelkie pozostałości detergentów! Pozostałości mleczek czy inne środki do mycia piekarnika mogą powodować nieprzyjemny, chemiczny zapach i gryzący dym.
Dym w piekarniku nie musi być powodem do obaw, o ile jest to pierwsze uruchomienie sprzętu. Jeśli nie – przyjrzyj się wnętrzu piekarnika, czy nie ma w nim przypalonej folii, tłuszczu lub resztek jedzenia. Jeśli mimo wszystko podejrzewasz poważniejszą awarię, zapytaj o pomoc doświadczony serwis AGD.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.