Dlaczego wycieka woda ze zmywarki?
To pytanie różnym tonem zadajemy sobie w jakże krytycznej chwili kiedy to wchodzimy do kuchni i naszym oczom ukazuje się kałuża, która jasno wskazuje na jedną winowajczynię – zmywarkę. Jak w każdym urządzeniu tego typu, większość kłopotów z nim związanych może być związana z niewłaściwym odprowadzaniem wody lub wadliwą uszczelką. Oczywiście genezą takiego wycieku, mogą być też niedrożne przewody i wiele innych czynników które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na właściwe krążenie wody w zmywarce.
Serwis AGD
Poniżej postaramy się pokrótce omówić kilka przyczyn i podpowiedzieć jak sobie z nimi radzić.
Uszczelki do wymiany
Woda wydostająca się spod zmywarki wcale nie musu oznaczać wielkiej awarii. Możliwe, że właściwe działanie urządzenie będzie w stanie przywrócić wymiana uszczelki, która zaczęła się odklejać albo po prostu uległa zużyciu. Nie jest to, wbrew pozorom, zbyt skomplikowana operacja. Przed przystąpieniem do niej musimy pamiętać o odłączeniu sprzętu od prądu oraz zakręceniu głównego zaworu wody. Aby dostać się do uszczelki najpierw musimy zdjąć przednią obudową drzwi. W tym celu konieczne jest odkręcenie śrub mocujących znajdujących się po wewnętrznej stronie obudowy. Podobnie postępujemy w przypadku jej bocznej części. Kolejnym krokiem będzie poluzowanie sprężyny od zawiasów i odkręcić drzwi, pamiętajmy przy tym, by nie uszkodzić delikatnych elementów kabli. Kiedy już naszym oczom ukarze się uszczelka, a dzięki odpowiedniemu odchyleniu drzwi uzyskamy łatwy dostęp do niej, wtedy bez trudu możemy ją wyciągnąć i wymienić. Po zakończeniu tej czynności ponownie przykręcamy obudowy i sprawdzamy funkcjonowanie zmywarki uruchamiając ją.
Niesprawna pompa
Zła praca pompy również może się przyczynić do spowodowania wycieku ze zmywarki. Jest ona odpowiedzialna za właściwy obieg wody i jeśli ta funkcja jest zaburzona siłą rzeczy zetkniemy się nie tylko z niedomytymi naczyniami ale też ze stojącą woda w zmywarce. Wymianę pompy można przeprowadzić samodzielnie i nie jest to zbyt skomplikowany proces. Aby się do niej dostać, po odłączeniu zmywarki, kładziemy ją na boku i odchylamy lub odkręcamy, to jeszcze zależy od modelu, dolną część obudowy. Pompa odpływowa ma najczęściej kształt kwadratowej, grubej, białej kasetki z wypukłymi i wystającymi zakończeniami. Oczywiście, jest to także zależne od modelu zmywarki, nie powinna ona być jednak trudna do zlokalizowania. Po odłączeniu pompy od kabli odkręcamy ją ruchem zgodnym ze wskazówkami zegara. W jej miejsce wstawiamy nową pompę i podłączamy kable.
Niedrożne przewody
Jedną z przyczyn wycieku w zmywarce jak już wspominaliśmy powyżej może być zaburzona praca w zakresie odprowadzania i wymiany wody. Warto w takim przypadku sprawdzić rury, węże i przewody. Często za wyciek oraz brudzenie naczyń może odpowiadać supeł na wężu albo jego niewłaściwe ułożenie. Pamiętajmy, że czyszczenie przewodów, również musi się odbywać przy zakręconym głównym zaworze wody.
Zazwyczaj jednak we większości przypadków winowajcą są uszczelki, których w całej zmywarce może być mnóstwo, zarówno w okolicach pompy, zawiasów jak i innych częściach. W miarę możliwości po ściągnięciu obudowy możemy sprawdzić ich stan, a jeśli zachodzi taka potrzeba, wymienić je na nowe. To jedynie niektóre z przyczyn wycieku wody ze zmywarki. Jeśli nie czujemy się na siłach by samodzielnie sobie z nimi poradzić, najlepiej wezwać specjalistę w tej dziedzinie.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.