Dlaczego piekarnik przypala?
Nieważne, czy piekarnik jest gazowy, czy elektryczny, połączony z kuchenką czy też zamontowany w ścianie. Ważne, żeby prawidłowo działał i pozwalał na stworzenie pysznych słodkich wypieków bądź perfekcyjne upieczenie wytrawnych dań. Jeśli jednak Twój piekarnik przypala, szybko dowiedz się, co odpowiada za ten defekt oraz jakie są możliwe rozwiązania w tej sytuacji.
Serwis AGD
Wybór programu pieczenia
Mało który piekarnik posiada wyłącznie jedną funkcję pieczenia. Zwykle jest to minimum kilka różnych trybów dostosowanych do rodzaju potraw czy oczekiwanych efektów. Najczęściej spotykane programy to pieczenie góra-dół (obie grzałki jednocześnie), tylko dolna lub górna grzałka, pieczenie z termoobiegiem (użycie wentylatora) czy funkcja grill. Warto odpowiednio dobierać tryb do rodzaju potrawy – delikatne warzywa, ciastka czy beza mogą przypalić się przy wybranym trybie grill, czy grzałka górna.
Wysokość rusztu
Zwykle komora piekarnika pozwala na umieszczenie blachy czy rusztu na kilku poziomach. Umożliwia to nie tylko wybór odległości od grzałki, ale i jednoczesne pieczenie kilku dań. Warto jednak uważać, bo umieszczenie ciasta czy mięsa na złym poziomie może spowodować niedopieczenie lub spalenie delikatniejszych potraw. Zbyt blisko grzałki dolnej – piekarnik przypala spód. Blacha położona za wysoko – spalona góra. Warto o tym pamiętać i blisko grzałek umieszczać te dania, które wymagają mocniejszego zapieczenia. Większość ciast i dań najlepiej czuje się na środkowym ruszcie.
Za wysoka temperatura w piekarniku
Przypalenie ciasta, frytek czy mięsa (jeśli nie jest wynikiem zapomnienia o włączonym piekarniku) najczęściej wynika ze zbyt wysokiej temperatury pieczenia. Tego typu problem może mieć trzy przyczyny:
- Nieprawidłowe ustawienie temperatury – niektóre potrawy źle reagują na wysokie temperatury i korzystniejsze dla nich jest dłuższe pieczenie w chłodniejszym piekarniku. Przed podgrzaniem gotowych dań sprawdź na opakowaniu preferowane ustawienia, a w przypadku przyrządzania mięs czy ciast posiłkuj się książkami kucharskimi lub blogami kulinarnymi, na których znajdziesz zalecane temperatury dla danego rodzaju produktu czy dania.
- Uszkodzony termostat – jeśli piekarnik przypala potrawy za każdym razem, warto sprawdzić, czy ustawiana temperatura jest zgodna z tą, którą ustawiamy przed rozpoczęciem pieczenia. Pomocny może okazać się termometr piekarniczy do użycia wewnątrz urządzenia. Wymiana termostatu będzie konieczna, jeśli nie wyłącza on grzałki po osiągnięciu żądanej temperatury.
- Uszkodzona grzałka – przypalanie dań (szczególnie z jednej strony) może być wynikiem przepalającej się grzałki. Uszkodzona część może nieprawidłowo reagować na termostat i nadmiernie przegrzewać się. Ciemny nalot na grzałce lub inne uszkodzenia mechaniczne to znak, że konieczna będzie jej wymiana.
Nie ma uniwersalnej temperatury i programu, który tak samo dobrze będzie służyć pieczonej kaczce, delikatnym ciastkom z kremem czy szparagom. Warto znać zasady ustawiania piekarnika do konkretnych potraw, by zapobiec ich przypalaniu lub wysuszaniu. Jeśli jednak przypalanie powtarza się coraz częściej, rozważ skontaktowanie się z fachowcem, ponieważ być konieczna będzie naprawa piekarnika.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.