Dlaczego myszka nie działa? Awarie myszy przewodowych i bezprzewodowych

Mysz komputerowa to rozwiązanie, które znacząco ułatwia korzystanie z komputera. Jest bardziej precyzyjna i wygodniejsza niż touchpad, dlatego posługują się nią nie tylko właściciele pecetów, ale także laptopów. Na rynku znajdziemy szeroką gamę tych urządzeń – myszy bezprzewodowe i z kablem, myszy optyczne i laserowe, ale też myszki dla graczy czy myszki dla leworęcznych. Niezależnie od wyboru modelu, urządzenie może się popsuć, szczególnie jeśli to sprzęt niskiej jakości. Odkryłeś, że nie działa myszka? Zobacz najczęstsze przyczyny problemów z tym sprzętem.
Rodzaje myszy komputerowych
Najważniejszym podziałem wśród myszek jest ich sposób komunikacji z komputerem. Wyróżniamy:
- Myszy przewodowe – łączność i zasilanie za pomocą kabla USB lub w starszych modelach - PS/2.
- Myszy bezprzewodowe – zasilane bateriami lub akumulatorami. Łączność odbywa się za pomocą połączenia radiowego (nadajnik myszy wpinamy do gniazda USB), systemu Bluetooth lub sieci Wi-Fi.
Dlaczego myszka nie działa?
Myszka po podłączeniu do laptopa nie działa? A może sprzęt używany od dłuższego czasu przestał reagować? Zanim kupisz nowe urządzenie, sprawdź:
- Zasilanie
Myszy bezprzewodowe zasilane są najczęściej bateriami AA/AAA lub akumulatorami. Sprawdź, czy nie uległy rozładowaniu lub nie zostały źle włożone – warto wyjąć je i włożyć ponownie. Upewnij się także, czy myszka jest włączona (jeśli ma przycisk on/off).
- Połączenie
Może się zdarzyć, że myszy przewodowe mają uszkodzone kable – przegryzione, urwane czy z rozwarstwioną izolacją. Taka myszka nie będzie działać prawidłowo i należy ją szybko wymienić. Mysz bezprzewodowa nie działa? Sprawdź jej połączenie z komputerem. W przypadku myszy Bluetooth upewnij się, czy funkcja jest włączona i wykrywa sprzęt. Jeśli masz mysz na USB, sprawdź, czy odbiornik lub kabel jest wpięty do działającego gniazda. Warto przetestować mysz podłączając ją do innego komputera – zyskamy pewność, czy jest zepsuta.
- Oprogramowanie
Po podłączeniu do komputera z systemem Windows, mysz powinna się automatycznie zainstalować i zacząć działać. Jeśli tak się nie dzieje lub Windows nie widzi wykrywanego do tej pory sprzętu, należy usunąć mysz z systemu i uruchomić ponownie komputer. W tym celu wejdź w Panel sterowania, następnie Menedżer urządzeń, odszukaj mysz i odinstaluj ją. Po ponownym uruchomieniu laptopa mysz powinna się zainstalować wraz ze sterownikami i działać poprawnie. Innym rozwiązaniem jest aktualizacja systemu, która może naprawić ewentualne uszkodzone sterowniki.
Problemy z wykrywaniem myszki przez laptop czy komputer stacjonarny zwykle spowodowane są uszkodzonymi sterownikami, wadami samej myszy bądź przerwaniem łączności czy zasilania. Wybierając mysz warto, decydować się na mało awaryjne modele sprawdzonych producentów, by sprzęt służył nam długie lata.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.