Dlaczego komputer głośno chodzi?
Głośna praca komputera to problem, który może dotyczyć zarówno peceta, jak i laptopa, niezależnie od ich producenta, modelu czy wieku. Jeśli komputer głośno pracuje, oznacza to niski komfort korzystania ze sprzętu, a niekiedy zbliżającą się usterkę. Dowiedz się, dlaczego komputer hałasuje i co możesz z tym zrobić, zanim będzie za późno i spotka Cię poważniejsza awaria.
Serwis Komputerowy
Dysk HDD
Decyzja o tym, jaki dysk twardy wybrać, to sprawa bardzo indywidualna. Inne cechy będzie miał komputer dla gracza, a inne tani laptop do internetu. Jednym z ważniejszych parametrów odpowiedzialnych za szybkość komputera jest dysk twardy - wyróżniamy dyski HDD i SDD. Dysk HDD to dysk talerzowy, który jest głośniejszy, wolniejszy i mniej odporny na uszkodzenia od nowoczesnego, bezgłośnego dysku SDD. Jeśli zależy Ci na przyspieszeniu komputera, cichszej pracy i możesz pozwolić sobie na większy wydatek, rozważ wymianę dysku twardego HDD na SSD.
Wentylator do komputera
Chłodzenie komputera to kluczowa sprawa, by najważniejsze podzespoły takie jak procesor czy karta graficzna nie przegrzewały się podczas pracy. Głośna praca komputera często wynika z nadmiernego obciążenia wiatraków spowodowanych wysoką temperaturą procesora. Problematyczny cooler, bo tak potocznie nazywa się wentylatory procesora, karty graficznej oraz zasilania, może być:
- niskiej jakości – wbudowane wiatraczki w tańszych modelach komputerów mogą być zbyt słabe do ochłodzenia procesora czy karty graficznej, przez co pracują na maksymalnym obciążeniu,
- uszkodzony – zniekształcony lub obluzowany wiatrak będzie hałasował i wpływał na przegrzewanie komputera,
- zakurzony – kurz na wiatraku, nie tylko hamuje prędkość obrotów wentylatora, ale także wzmaga głośną pracę sprzętu.
Rozwiązaniem jest regularne czyszczenie komputera z kurzu i udrażnianie otworów wentylacyjnych. Zatkane wyloty sprawią, że procesor przegrzewa się, temperatura we wnętrzu komputera rośnie, a wiatraki działają z całą mocą. Ważne jest także właściwie użytkowanie sprzętu – zamień trzymanie laptopa na kolanach czy poduszce na używanie podkładki chłodzącej i systematyczne monitorowanie temperatury procesora. Zbyt słabe wiatraki wymień na nowe.
Piszczące cewki
To inny rodzaj hałasu – nie jest to szum przeciążonych, zakurzonych wiatraków czy obciążony dysk HDD, a głośny pisk spod obudowy komputera. Nie zawsze jest to hałas, który zwiastuje nieodwracalną awarię. Piszczące cewki mogą dotyczyć karty graficznej, jak i zasilacza. Mogą być wywoływane przez zbyt duże obciążenie (np. wymagającą sprzętowo grę) – pomóc może zmiana ustawień grafiki, aktualizacja BIOS lub konsultacja z serwisem komputerowym i wymiana karty graficznej.
Twój komputer często hałasuje i załącza wentylator procesora? Zadbaj o lepsze chłodzenie i wyczyszczenie sprzętu z kurzu. Jeśli problem stanowi piszczenie karty graficznej, może oznaczać to uszkodzone cewki, które trzeba wymienić. Denerwuje Cię zbyt głośna praca dysku? Zdecyduj się na bezgłośny dysk SDD!
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.