Czy pralka w kuchni jest legalna?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie, a dywagacjom na ten temat nie ma końca. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie, ponieważ natykając się na informację o tym, że pralka w kuchni jest nielegalna, nie natknęliśmy się jednocześnie na jakikolwiek cytat z ustawy, który jasno by wskazywał, że to urządzenie w kuchni znajduje się bezprawnie.
Serwis AGD
Wielu ludzi powtarza jak mantrę, że mówią o tym regulacje mające swoje korzenie jeszcze z PRL-u. Prawda jest jednak taka, że pralka w kuchni nigdy nie była nielegalna, żaden przepis jednoznacznie nie zakazywał jej instalacji w tym pomieszczeniu. W żadnym artykule prawnym nie ma informacji, jakimi reperkusjami prawnymi groziłoby podłączenie automatu piorącego w kuchni. Przepisy budowlane wskazywały, że w łazience powinno być miejsce, w którym będzie możliwe zainstalowanie pralki. Warto tu przytoczyć cytat z rozporządzenia ministra infrastruktury: Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 rozdział 7, § 92 [Organizacja mieszkania], pkt. 3:
„W budynku mieszkalnym wielorodzinnym w łazienkach powinno być możliwe zainstalowanie wanny lub kabiny natryskowej, umywalki, miski ustępowej (jeżeli nie ma ustępu wydzielonego), automatycznej pralki domowej, a także usytuowanie pojemnika na brudną bieliznę. Sposób zagospodarowania i rozmieszczenia urządzeń sanitarnych powinien zapewniać do nich dogodny dostęp”.
Oczywiście, można się spierać o to, czy stwierdzenie „powinno być możliwe” nie jest równoznaczne z jednoznacznym wskazaniem miejsca w łazience jako tego docelowego, w którym miałaby znaleźć się pralka. Z drugiej strony w całym rozporządzeniu nie pojawia się sformułowanie „Musi być”, czy też „Nie może…”. Wobec powyższego można się pokusić wniosek, że wszystko zależy od zdrowego rozsądku. Kluczowym elementem jest tutaj stworzenie miejsca, w którym swobodnie stałaby pralka, a jej otwieranie i zamykanie nie przysporzyłoby problemów. Wiemy, że znajdą się osoby mocno broniące swego stanowiska, że przecież lokalizacja tego urządzenia jest jasno wskazana. Można jednak pokusić się o przewrotną analizę tego zapisu i wskazać, że mówi on o zaleceniach konstrukcyjnych umożliwiających podłączenie pralki w łazience. Nic nie mówi natomiast na temat samego podłączenia pralki w jakimkolwiek pomieszczeniu.
Zalety i wady prania w kuchni
Proponujemy zostawić w tym miejscu rozważania na ten temat, niebawem zresztą ma wejść w życie nowelizacja ustawy, wyjaśniająca tę sporną kwestię raz na zawsze. Przyjrzyjmy się teraz zaletom i wadom umiejscowienia pralki w kuchni.
Z pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli przestrzeń naszej łazienki jest bardzo mała, wielu użytkowników decyduje się też na takie rozwiązanie na rzecz dużej wanny, gdzie można się oddać relaksowi po ciężkim dniu. Wielu ludzi lubi też po prostu mieć wszystkie urządzenia AGD w jednym miejscu, stwierdzając przy tym, że usunięcie pralki z łazienki przywraca jej elegancję i pozwala stworzyć jej spokojny intymny klimat.
Wadą takiego rozwiązania może być jednak umiejscowienie kosza z brudną bielizną lub rozstawianej suszarki na ubrania. Wielu przeciwników takich rozwiązań podaje to jako jeden z koronnych argumentów przeciwko instalacji pralki w kuchni.
Ostatecznie to czy pralkę podłączymy w kuchni, czy w łazience zależy tylko od naszych preferencji i możliwości, jakie stwarzają nam rozwiązania architektoniczne zastosowane w naszym miejscu zamieszkania. Niezależnie od decyzji pamiętajmy o właściwym rozplanowaniu przestrzennym naszych działań, tak, abyśmy jako użytkownicy czuli się po prostu komfortowo.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.