Co zrobić, kiedy w domu pojawia się dym?
Zapach dymu z kanału wentylacyjnego czy wyczuwalny dym w domu to sytuacja, której nie powinno się bagatelizować. Sprawnie działająca wentylacja i regularne przeglądy komina oraz kotła, a także ich okresowe czyszczenie to podstawa bezpieczeństwa domowników i minimalizacja ryzyka podtrucia czy zagrożenia pożarem.
Kominiarz
Dym w domu to zagrożenie pożarem – nie bagatelizuj problemu
Kiedy w domu pojawia się dym bądź czuć zapach dymu z kanału wentylacyjnego, a wcześniej taki problem nie występował (co pozwala wykluczyć błędy konstrukcyjne), konieczne jest sprawdzenie jego przyczyny. Wbrew pozorom nieprzyjemny zapach dymu z kanału wentylacyjnego czy wręcz wyczuwalny dym w mieszkaniu to problem dotykający nie tylko mieszkańców starego budownictwa, ale również nowego. Cofający się dym z pieca prawdopodobnie jest skutkiem problemu słabego ciągu i wentylacji w budynku. Trzeba już na wstępie zaznaczyć, że dym w domu nie może być bagatelizowany. Jest to sytuacja, która wymaga natychmiastowej interwencji i to nie ze względu na dyskomfort domowników, ale poważne zagrożenie pożarem.
Co zrobić, kiedy w domu pojawia się dym?
Dym w domu lub zapach dymu z kanału wentylacyjnego może oznaczać zatkany sadzą komin lub blokujące jego ujście gniazda ptaków. Przewód wentylacyjny może być również zablokowany przez inne czynniki – np. zwierzę, które w nim utknęło i zmarło. Nie można ponadto wykluczyć również problemu z kotłem. Konieczne jest zatem w tej sytuacji dokładne czyszczenie kanału kominowego oraz elementów kotła. Konieczne jest również sprawdzenie wentylacji w budynku. Najłatwiej to sprawdzić otwierając najbliższe okno – jeśli problem zniknie, prawdopodobnie przyczyną jest nieprawidłowa wentylacja. By poprawić wentylację w domu, trzeba doprowadzać powietrze z zewnątrz – pomóc może już rozszczelnienie okien lub instalacja nawiewników okiennych.
Regularne przeglądy kominiarskie to podstawa bezpieczeństwa domu i domowników
Samo rozszczelnienie okien i instalacja nawiewników okiennych to za mało, by zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu jakim jest dym w domu. W pierwszej kolejności należy zatem postawić na prewencję. Bardzo istotne są tutaj regularne przeglądy kominiarskie, podczas których kominiarz oceni drożność komina oraz jego stan techniczny. Konieczne jest również dopilnowanie okresowego czyszczenia przewodów kominowych, gdyż nieczyszczone mogą powodować problemy z wentylacją i zagrożenie pożarem. Najlepiej postawić na wykwalifikowanego kominiarza, który dopilnuje każdego szczegółu, a oprócz tego doradzi w sprawach prewencji, by dym w domu się nie pojawiał.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.