Cieknący kaloryfer
Kapanie wody z kaloryfera to problem, którego nie należy bagatelizować. Podstawienie miski i ciągłe wycieranie posadzki nie powinno być rozwiązaniem, a jedynie metodą na chwilowe zmniejszenie strat. Jeśli kaloryfer cieknie, prawdopodobnie wkrótce ulegnie poważniejszej awarii i przestanie grzać, a dodatkowo może spowodować zniszczenie lub zawilgocenie podłogi. Sprawdź, jak poradzić sobie w tej sytuacji!
Hydraulik
Dlaczego kaloryfer cieknie?
Przyczyny, jak i miejsce wycieku wody z kaloryfera mogą być różne. Najczęstsze z nich to:
- Uszkodzone żeberka
Największym wrogiem grzejników jest rdza. Korozja to nie tylko defekt kosmetyczny, ale także powód powstawania nieszczelności i powiększających się perforacji. Najbardziej narażone na uszkodzenia są łączenia między żeberkami.
Jak uszczelnić cieknący kaloryfer? Na niewielkie uszkodzenia może pomóc specjalny klej lub lutowanie. Innym sposobem jest wyczyszczenie połączeń między żeberkami i zmiana uszczelek. Często jest to jednak rozwiązanie tylko na chwilę, dlatego wymiana grzejnika na nowy może być bardziej opłacalna.
- Cieknący śrubunek
Woda na dolnym połączeniu grzejnika może oznaczać poluzowanie śrub – warto spróbować ich dokręcenia, choć może okazać się, że problem nasili się i wody będzie jeszcze więcej. W tej sytuacji konieczna będzie wymiana uszczelek, która wymaga jednak spuszczenia wody z grzejnika. Jeśli mieszkasz w bloku, w którym konieczne jest wyłączenie całej wody w pionie, wybierz hydraulika, który świadczy usługi zamrażania grzejników.
- Nieszczelny zawór
Kolejną typową usterką jest kapanie wody z zaworu grzejnika. Przeciek najlepiej zlikwidować decydując się na wymianę zaworu. Do przeprowadzenia tego działania również należy spuścić wodę z grzejnika, dlatego doświadczony hydraulik będzie najlepszym rozwiązaniem. Wymiana zaworu kaloryfera nie jest trudna, a koszt tego elementu nie powinien nadszarpnąć domowego budżetu. Istnieje możliwość wymiany uszczelek w zaworze lub uszczelnienie części taśmą teflonową, jednak w przypadku starych zaworów warto je po prostu wymienić.
Cieknący grzejnik w bloku
Nie ma wątpliwości, do kogo należy naprawa grzejnika w domu jednorodzinnym, jednak dylemat pojawia się, gdy wadliwy kaloryfer znajduje się w mieszkaniu spółdzielczym. Do kogo należy cieknący grzejnik w bloku? Na przestrzeni lat problem z ustaleniem, kto powinien płacić za wymianę grzejnik, powracał przy kolejnych sądowych bataliach mieszkańców, którzy nie chcieli pokrywać kosztów naprawy. W toku spraw powstało obszerne orzecznictwo mówiące o tym, że grzejniki (jako integralna część instalacji grzewczej budynku) nie stanowią odrębnej własności właściciela lokalu, dlatego koszt wymiany czy naprawy grzejnika powinna ponieść spółdzielnia.
Przeciekający grzejnik to tylko z pozoru błahy problem. Uszkodzenia żeberek mogą być przyczyną nie tylko pogorszenia jakości ogrzewania, ale i zalania mieszkania w razie awarii. Cieknące zawory czy śrubunki również powinny być przekazane w ręce hydraulika - wybierz tego, który specjalizuje się w naprawie centralnego ogrzewania!
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.