Brzydki zapach z piekarnika
Piekarnik, czy to elektryczny, czy też gazowy, to przydatny sprzęt AGD, który pozwala na przygotowanie nie tylko słodkich wypieków, ale i wytrawnych dań obiadowych czy przekąsek. Przeszkodą w osiągnięciu smacznych potraw jest brzydki zapach z piekarnika, który nie tylko będzie przechodził na jedzenie, ale może także zwiastować usterkę urządzenia. Sprawdź, co mogło spowodować ten problem.
Serwis AGD
Piekarnik dziwnie pachnie – pierwsze użycie
Nieprzyjemny, chemiczny zapach plastiku czy spalenizny podczas pierwszego uruchomienia piekarnika potrafi zaniepokoić. Jest to jednak normalne zjawisko, które związane jest z rozgrzewaniem izolacji oraz substancji użytych do złączenia poszczególnych elementów piekarnika. Innym powodem może być podgrzewanie lub spalanie foliowych, plastikowych lub papierowych zabezpieczeń i naklejek, które należy usunąć przed pierwszym uruchomieniem sprzętu.
Wypalanie piekarnika to sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Pierwsze użycie urządzenia należy rozpocząć od usunięcia wszelkich zabezpieczeń i skonfigurowania zegara zgodnie z instrukcją. Następnie należy rozpocząć przepalanie piekarnika, tj. nagrzanie urządzenia do maksymalnej temperatury. Wypalanie może wiązać się z powstaniem gryzącego zapachu i dymu, ze zwęglonej wazeliny technicznej, farb i uszczelek. Po wypalaniu i ostygnięciu piekarnika należy dokładnie umyć sprzęt miękką szmatką, np. z wodą i sodą, która usunie pozostałości po nieprzyjemnym zapachu.
Brzydki zapach z piekarnika – przyczyny i rozwiązania
Nieprzyjemny zapach z piekarnika może być spowodowany przez wiele czynników. Najczęstsze z nich to:
- Resztki jedzenia – przypalające się, zwęglone resztki będą skutkować dymieniem i zapachem spalenizny. Warto uważać także na gnicie żywności w zawiasach drzwiczek piekarnika oraz w gumowej uszczelce – pleśniejąca żywność nie tylko źle pachnie, ale jest też niebezpieczna dla zdrowia.
- Detergenty – niewypłukane preparaty do czyszczenia piekarnika mogą zostawić po sobie nieprzyjemny zapach i tłusty film. Pamiętaj o dokładnym usuwaniu pozostałości pianki do czyszczenia piekarnika i innych specyfików odtłuszczających.
- Uszkodzenie mechaniczne – zapach topionego plastiku po przynajmniej kilkukrotnej eksploatacji piekarnika nie jest normalny. Skontaktuj się z fachowcem, który sprawdzi, czy izolacja lub przewody nie uległy uszkodzeniu.
Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z piekarnika?
Systematyczne i skrupulatne czyszczenie piekarnika wilgotną, miękką szmatką warto wzbogacić o zastosowanie takich produktów jak:
- Sól – nasypana na plamy usuwa spaleniznę i zwęglone resztki jedzenia.
- Soda oczyszczona – usunie nieprzyjemny zapach i tłuste plamy.
- Sok z cytryny – nada świeżości i pochłonie zapach przypalenia.
Odpowiednie dbanie o piekarnik pozwoli na utrzymanie go w dobrym stanie technicznym. Warto używać sprawdzonych, bezpiecznych metod i dobrze wypłukiwać wszelkie używane specyfiki myjące. Wszelkie podejrzane objawy połączone z zapachem spalenizny czy dymem niewynikające z zabrudzenia, warto skonsultować ze specjalistą z serwisu piekarników.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.