Brzydki zapach z lodówki – sposoby na usuwanie zapachów
Nieświeża, intensywna woń z lodówki to nic przyjemnego, dlatego warto zapobiegać powstawaniu brzydkiego zapachu zawczasu. Sprawdź najważniejsze przyczyny tego zjawiska i zobacz, co zrobić, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w prosty sposób.
Serwis AGD
Przyczyny
- Zepsute jedzenie
Spleśniałe lub nadgniłe owoce i warzywa, nieświeże mięsa i wędliny, zjełczałe sery czy skwaśniałe mleko to główny powód brzydkiego zapachu w lodówce. Każda zepsuta rzecz wydziela intensywną woń, która pozostaje na ściankach, uszczelkach i drzwiach lodówki, a także na innych, dobrych produktach.
- Produkty o intensywnym zapachu
Nawet niezepsute produkty mogą generować brzydki zapach w lodówce. Do tej grupy należą głównie sery pleśniowe, ryby, kiełbasy, a także czosnek czy cebula.
- Zabrudzenia półek
Resztki jedzenia czy zaschnięte krople rozlanej zupy również mogą wpływać na nieświeży zapach w lodówce. Warto zwrócić uwagę na brud w uszczelkach, szufladach i na ściankach lodówki.
Jak usunąć zapach z lodówki?
- Segregacja produktów
W pierwszej kolejności należy pozbyć się wszelkich zepsutych produktów. Wyrzucamy nie tylko spleśniałe warzywa czy sery, ale także nieświeże wędliny, długo otwarte sosy i pikle. Warto rozważyć pudełka hermetyczne, w których umieścimy pozostałe, dobre produkty, co pomoże ustrzec się mieszania zapachów. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której kawałek ciasta będzie pachniał czosnkową kiełbasą czy tuńczykiem.
- Mycie lodówki
Czyszczenie lodówki należy rozpocząć od wyjęcia wszystkich produktów, rozmrożenia chłodziarki i dokładnego umycia wewnątrz i na zewnątrz. Czym myć lodówkę? Do tego celu można użyć specjalnych środków chemicznych, ale równie skuteczne są domowe metody. Do mycia lodówki można wykorzystać ocet, sodę oczyszczoną lub sok z cytryny. W lodówkach z powłoką antybakteryjną używanie octu jest zakazane, ale zamiast tego można użyć płynu do mycia naczyń.
- Pochłaniacz zapachów do lodówki
Możemy wykonać go samemu lub kupić gotowy pochłaniacz zapachów z granulkami węgla drzewnego. Substancje wchłaniające brzydkie zapachy to przede wszystkim mielona kawa, soda oczyszczona, boraks oraz plastry cytryny. Wybrany produkt wystarczy wyłożyć na talerzyk i pozostawić na jakiś czas w komorze lodówki.
Regularne przeglądy przechowywanej w lodówce żywności i używanie szczelnych, hermetycznych pudełek to proste tricki, które pozwolą uniknąć powstawania brzydkiego zapachu. Równie ważne jest dokładne mycie lodówki za pomocą skutecznie pochłaniających zapachy substancji.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.