Brak obrazu w telewizorze
Włączasz telewizor i przed Twoimi oczami pojawia się… czarny obraz. Brak wizji to częsta usterka, która może się zdarzyć każdemu. Panika i szukanie nowego telewizora nie są konieczne. Przeczytaj ten krótki poradnik i poznaj najczęstsze przyczyny awarii obrazu oraz proste sposoby na znalezienie źródła problemu.
Serwis RTV
Co zrobić, gdy nie ma obrazu w telewizorze?
Zanim zadzwonisz po serwis RTV i oddasz sprzęt w ręce specjalisty, upewnij się, czy tak naprawdę usterki nie da się usunąć samodzielnie. Co warto przetestować?
- Okablowanie – upewnij się, czy kabel HDMI bądź SCART / EURO między telewizorem a źródłem sygnału jest właściwie podpięty. Być może kabel od dekodera, anteny lub satelity jest niedokładnie wpięty bądź uszkodzony i to spowodowało brak wizji w telewizorze. Jeśli jest to możliwe, spróbuj podłączyć sprzęt innym kablem.
- Zasilanie – jeśli obraz na chwilę się zapala i gaśnie, może to oznaczać problem z zasilaniem. Sprawdź, czy przewód zasilający nie ma uszkodzeń i jest dobrze wpięty. Awaria zasilania to częsta przyczyna problemów z obrazem.
- Reset telewizora – pełny reset telewizora polega na odłączeniu zasilania na kilka minut i ponownym uruchomieniu sprzętu. Dokładne procedury i czas resetowania telewizora znajdziesz w instrukcji producenta.
Telewizor nie wyświetla obrazu – najczęstsze przyczyny
- Awaria urządzeń podłączonych do telewizora
Czarny ekran w telewizorze to niekoniecznie uszkodzona matryca. Problem z wyświetlaniem obrazu może wynikać z usterki źródła sygnału. Jeśli po odłączeniu dekodera lub anteny telewizor wyświetla menu, problem prawdopodobnie jest związany właśnie z dodatkowymi urządzeniami, a nie wyświetlaczem teleodbiornika.
- Podświetlenie matrycy
W telewizorze nie ma obrazu, ale jest dźwięk? Urządzenie reaguje na pilota i słychać, że przełącza kanały? To może być awaria podświetlenia matrycy. Wykonaj prosty test – pilotem uruchom menu telewizora i poświeć na matrycę latarką lub lampką. Jeśli obraz wyświetla się w miejscu podświetlenia, to znaczy, że matryca działa prawidłowo, a uszkodzeniu uległy diody LED. W tym wypadku naprawa telewizorów bywa czasem nieopłacalna, jednak warto skonsultować się z serwisem, który oceni poziom szkód i koszt wymiany podświetlenia matrycy. Zalecana jest wymiana całej listwy LED, a nie pojedynczych diod, by uniknąć uszkodzenia kolejnych punktów.
- Awaria zasilania
Zwarcie w telewizorze to nie tylko problem ze względu na koszty naprawy sprzętu, ale także zagrożenie pożarem. Brak obrazu w telewizorze może być objawem uszkodzenia kondensatora lub innych elementów płytki. Wymiana modułu zasilania to zadanie dla specjalisty – najrozsądniej wybrać profesjonalny serwis RTV.
Brak obrazu w TV ma różne podłoże – od awarii dekodera lub anteny, poprzez zwykłe wypięcie kabla HDMI, spalenie zasilacza, jak i problemy z matrycą. Skuteczne zlokalizowanie źródła usterki i usunięcie awarii wymaga wiedzy z zakresu elektroniki i dużej delikatności. Rozkręcanie telewizora jest dość ryzykowne – zbita matryca to częsty i dość kosztowny wynik samodzielnych napraw.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.