Brak dźwięku w laptopie

Często zdarza się, że nawet najnowsze modele komputerów nie działają prawidłowo. Jedną z uciążliwych awarii jest brak dźwięku w laptopie, która niekoniecznie musi oznaczać wizytę w serwisie komputerowym i kosztowną wymianę podzespołów. Zobacz przyczyny problemu z dźwiękiem i sprawdź, co z nimi zrobić.
Wyłączenie dźwięku
Zdarza się, że brak głosu w laptopie spowodowany jest tym, że… sami go wyłączyliśmy. Zanim oddasz sprzęt do serwisu, sprawdź, czy powodem awarii nie jest przypadkowe wyciszenie laptopa przyciskami funkcyjnymi lub regulatorem głośności.
Sterowniki audio karty dźwiękowej
Aktualne sterowniki dźwięku to podstawa do prawidłowego działania karty dźwiękowej lub muzycznej. W przypadku awarii głosu w laptopie warto odinstalować stare sterowniki i pobrać najnowszą wersję ze strony producenta naszej karty dźwiękowej.
Uszkodzenie gniazda słuchawkowego
Mikrospięcie, nadmierna eksploatacja czy zabrudzona wtyczka mini Jack mogą przyczynić się do uszkodzenia gniazda słuchawkowego. Wadliwe gniazdo może nie przełączać poprawnie obwodu wykrywania słuchawek, przez co brak dźwięku dotyczy również głośników. Jeśli wejście słuchawkowe nie działa, konieczna będzie jego wymiana, którą najlepiej zlecić specjaliście, ponieważ gniazdo najczęściej wbudowane jest w płytę główną.
Uszkodzenie wzmacniacza audio
Jego uszkodzenie często powoduje, że dźwięk wydobywa się tylko w jednym kanale (jednej słuchawce lub głośniku), jednak może także spowodować całkowity brak głosu w laptopie. Samodzielna wymiana wzmacniacza może być ryzykowna, ponieważ część wbudowana jest w płytę główną.
Uszkodzenie kodeka audio
Kodek audio odpowiada za generowanie, kompresowanie i odtwarzanie formatów audio. Jeśli kontroler ulegnie uszkodzeniu, konieczna będzie wymiana kodeka na nowy. To zadanie warto przekazać do solidnego serwisu laptopów, by nie uszkodzić płyty głównej.
Jeśli nie działa dźwięk w laptopie, a odtwarzacze filmów i muzyki funkcjonują prawidłowo, powodów braku głosu należy szukać w systemie, jak i podzespołach. Na szczęście uszkodzenie karty dźwiękowej jest bardzo rzadko spotykaną przyczyną tego typu usterki. Zwykle wystarczy reinstalacja sterowników lub wymiana gniazda słuchawkowego.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.