Bezpiecznik różnicowy nie chce się włączyć - co robić?
Bezpiecznik różnicowy, a właściwie bezpiecznik różnicowoprądowy to istotny element instalacji elektrycznej, który odłącza główne zasilanie w momencie zagrożenia przepięciem. Różnicówka chroni w ten sposób przed porażeniem prądem oraz pożarem instalacji. Co jednak zrobić, gdy bezpiecznik różnicowy nie chce się włączyć?
Elektryk
Czym jest bezpiecznik różnicowy i jak działa?
Bezpiecznik różnicowy (różnicówka) to skrócona nazwa bezpiecznika (wyłącznika) różnicowoprądowego (RCD). Ten element instalacji elektrycznej stanowi zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym lub pożarem instalacji. Zasada działania wyłącznika różnicowoprądowego jest prosta – kontroluje on napięcie płynące z podłączonych przewodów, a w przypadku zagrożenia przepięciem (gdy prąd elektryczny wpływający nie jest równy wypływającemu) odłącza główne zasilanie. W ten sposób chroni układ przed poważną awarią, a domowników przed porażeniem prądem, przegrzaniem instalacji lub jej pożarem. Gdy wyłącznik różnicowoprądowy wybija, prawdopodobnie jest to wynik awarii instalacji elektrycznej, spięcia lub niewłaściwego podłączenia urządzenia elektrycznego.
Bezpiecznik różnicowy nie chce się włączyć – co robić?
Jeśli różnicówka wybija, samodzielnie możemy wykonać jednak podstawowe kroki sprawdzające:
- Wyłączenie wszystkich bezpieczników, ponowne włączenie RCD, a następnie stopniowe włączanie kolejnych bezpieczników. Gdy RCD się wyłączy przy włączaniu jednego z bezpieczników, będziemy wiedzieć, jakiego obwodu dotyczy problem.
- Jeśli bezpiecznik różnicowy wybija przy jednym z obwodów, prawdopodobnie przyczyną awarii jest spięcie. Gdy mamy do czynienia z awarią odbiorników, po ich odłączeniu różnicówka powinna włączyć się bez problemu. Konieczne jest odłączenie wszystkich urządzeń od gniazdek z obwodu, a następnie stopniowe podłączanie ich, by sprawdzić, które z nich jest przyczyną spięcia.
Jeśli bezpiecznik różnicowy nie chce się włączyć, przyczyną może być również sam uszkodzony lub źle podłączony wyłącznik różnicowoprądowy albo połączenia między wyłącznikiem różnicowoprądowym a wyłącznikami nadprądowymi. Z prądem nie ma żartów, dlatego wszelkimi pracami związanymi z instalacjami elektrycznymi powinien zająć się doświadczony elektryk z uprawnieniami.
Problem z różnicówką? Wezwij elektryka!
Jeśli mimo sprawdzenia urządzeń podłączonych do prądu, bezpiecznik różnicowy nie chce się włączyć lub często się wyłącza, konieczna będzie pomoc fachowca. Zadzwoń po specjalistę zwłaszcza jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie sprawdzać stan instalacji elektrycznej. Wykwalifikowany fachowiec dokona stosownych pomiarów i sprawdzi, dlaczego różnicówka wybija i wyeliminuje problem.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.