Bęben pralki – objawy i przyczyny uszkodzenia
Niezależnie od tego, co wybierzesz – pralka w kuchni, czy pralka w łazience – każdy sprzęt AGD może ulec awarii i przestać działać prawidłowo. Uszkodzony bęben pralki, choć to solidna część, nie jest rzadkością. Niestosowanie się do zaleceń producenta, czynniki zewnętrzne czy zwykłe zużycie części to powód, dla którego konieczna jest naprawa lub wymiana bębna pralki. Zobacz, co najczęściej powoduje awarię tego elementu oraz jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę.
Serwis AGD
Uszkodzenie bębna – objawy
Zauważyłeś nietypowe zachowanie pralki i boisz się, że wkrótce się zepsuje? To czas na przyjrzenie się objawom, ponieważ mogą one zwiastować przyszłe lub już dokonane uszkodzenie bębna. Typowe objawy tej usterki to:
- Znikające pranie – ginące w praniu skarpetki i inne drobne elementy garderoby najczęściej dostają pod fartuch pralki lub do filtra pompy. Tego typu incydenty są normalne, jeśli występują sporadycznie – jeśli mają miejsce niepokojąco często, mogą oznaczać problem z bębnem.
- Zniszczone pranie z pralki – zadziory w bębnie pralki to przyczyna pozaciąganych lub nawet podartych ubrań. W tej sytuacji konieczne jest wezwanie fachowca, który wygładzi ostre elementy lub zaproponuje wymianę bębna na nowy.
- Pralka się trzęsie – jeśli twoja pralka skacze przy wirowaniu, a podczas prania trzęsie się i drży, może to oznaczać zbyt słabe amortyzatory lub awarię jednego z elementów odpowiedzialnego za kręcenie bębnem. Uszkodzony bęben może odbijać się o obudowę pralki i tworzyć nieestetyczne odgniecenia oraz duży hałas.
- Głośna praca pralki – nieprawidłowo działający mechanizm poruszający bębnem to częsta przyczyna tego, że pralka głośno pracuje. Innym powodem może być zużyty amortyzator lub niesprawna pompa.
- Pralka nie wiruje – w tej sytuacji może oznaczać to, że bęben jest zablokowany przez wsuwkę do włosów lub drut z biustonosza, jak i zerwany pasek napędowy.
Urwany bęben w pralce – przyczyny
Urwanie, jak i inne awarie bębna w pralce mogą mieć wiele przyczyn, jednak najpopularniejsze z nich to:
- Przeładowanie pralki – to najczęstszy powód problemów z bębnem. Wsad pralki, który będzie bezpieczny dla urządzenia to maksymalna ilość odzieży, którą można wyprać za jednym razem. Napełnianie bębna do pełna lub pranie w pralce zbyt ciężkich koców czy kurtek może spowodować uszkodzenie tej części.
- Twarda woda – miękkość wody ma znaczenie. Pranie w twardej wodzie to nie tylko ryzyko zakamienionej grzałki, ale także osadzania kamienia na bębnie oraz szybszą korozję wnętrza urządzenia. Regularne odkamienianie pralki pozwoli dłużej cieszyć się działającym sprzętem.
- Amortyzatory do pralki – głównym zadaniem amortyzatora jest tłumienie drgań podczas prania czy wirowania. Wymiana amortyzatora w pralce będzie konieczna, jeśli część jest zużyta przez nadmierną eksploatację lub zepsuta, np. przez uszkodzenie przeciwwagi.
Systematyczność to klucz do skutecznego zapobiegania awariom pralki. Regularne usuwanie kamienia octem lub gotowymi środkami oraz stosowanie się do instrukcji producenta sprzętu na pewno wpłynie pozytywnie na żywotność pralki i jej funkcjonalność.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.