Awaria komputera – 10 najczęstszych przyczyn
Komputer to wspaniałe urządzenie, już od wielu lat jego obecność jest nierozerwalnie związana z naszym miejscem pracy oraz zaciszem domowym. Pełnione przez niego funkcje mogą być najróżniejsze, a jego możliwości z czasem systematycznie rosną na wszystkich możliwych płaszczyznach. To właśnie dzięki stacjonarnym pecetom oraz laptopom nasze życie może być wygodniejsze, a dostęp do informacji szybki oraz wygodny.
Serwis Komputerowy
Niestety jest tak, że im częściej używamy jakiegoś urządzenia, tym większe prawdopodobieństwo, że może ulec ono jakiejś awarii. Ich przyczyny mogą być rozmaite, poniżej pokrótce opiszemy dziesięć najczęstszych
1. Częste zawieszanie się systemu
Może ono być jednym z objawów uszkodzonej pamięci RAM, podobnie jak jego samoistne resetowanie się. RAM to pamięć operacyjna, której pojemność jest jednym ze wskaźników mocy obliczeniowej każdego komputera. Również typowym objawem wskazującym na jej awarię jest kilkukrotny sygnał dźwiękowy, po którym nie można już uruchomić komputera. Dla bardziej obeznanych użytkowników nie będzie problemem zdjęcie obudowy, wyciągnięcie kości pamięci i przeczyszczenie ich. Kolejnym krokiem jest włożenie ich z powrotem, zamieniając je miejscami na płycie głównej. Nie zawsze jednak jest to metoda skuteczna. Wtedy należy zgłosić się do odpowiedniego serwisu, który zajmie się dla nas profesjonalną naprawą.
2. Komputer nie chce się włączyć
Jest to bardzo frustrująca sytuacja, podczas której w żaden sposób nie możemy włączyć komputera mimo kilkukrotnych prób. W wielu przypadkach za taki stan rzeczy odpowiadać może awaria zasilacza, wówczas wystarczy go wymienić, by komputer znów uruchamiał się poprawnie. Warto też w takim przypadku sprawdzić połączenia wszystkich kabli. Sama wymiana zasilacza również będzie związana ze zdjęciem obudowy, nie zaleca się jednak takiego postępowania w przypadku posiadania szczątkowej wiedzy w tym zakresie.
3. Nie działa myszka lub klawiatura
Nieprawidłowe funkcjonowanie myszki, lub klawiatury może mieć swoją przyczynę sterownikach. W takich przypadkach często pomaga ponowne uruchamianie systemu Windows. Wówczas zaktualizowane sterowniki mogą się ponownie zostać samoczynnie zainstalowane przez system. Warto sprawdzić również kable i połączenie z portami USB.
4. Nieprawidłowe działanie systemu
W tym przypadku problem może być sygnalizowany przez zbyt powolne otwieranie się poszczególnych programów oraz nieprawidłowy sposób ich funkcjonowania. Przyczyn może być wiele, jedna z ich to złośliwe oprogramowanie, którego obecność zakłóca pracę komputera. Warto wówczas przeskanować komputer i pomyśleć o aktualizacji systemu antywirusowego. Problemy tego typu niekiedy mają swoje źródło w zbyt starej wersji przeglądarki lub systemu operacyjnego. Obecnie wiele systemów aktualizuje się automatycznie i warto nie blokować tej funkcji.
5. Problemy z połączeniem z internetem
Pierwszą rzeczą, jaką musimy sprawdzić, jeśli stwierdzimy, że mamy problemy z łączem internetowym, jest zweryfikowanie, czy po stronie dostawcy sygnały wszystko jest w porządku. Jeśli tak, a kłopoty z łączeniem internetowym nadal występują, to niezbędne jest przyjrzenie się ustawieniem sieciowym oraz samej karcie sieciowej.
6. Nie działający napęd CD/DVD
Jeśli po włożeniu płyty system nie reaguje lub zbyt długo wczytuje dane, kłopot może być w zanieczyszczeniach, lub źle podpiętych kablach, jak również w samej kieszonce napędu. Bywa też, że główną przyczyną jest uszkodzony lub zanieczyszczony laser. Wtedy receptą na taką dolegliwość napędu CD/DVD może się okazać zastosowanie płyty czyszczącej. Jeśli jednak takie zabiegi nie przyniosą pożądanego skutku, niezbędny będzie kontakt z profesjonalnym serwisem komputerowym.
7. Karta graficzna się przegrzewa
Przyczyn jej awarii może być bardzo wiele od źle zamontowanej karty aż po jej przegrzanie. W przypadku tego ostatniego problemy niejednokrotnie głównym winowajcą może się okazać zespół chłodzenia i wentylacji w komputerze. Często zanieczyszczenia nagromadzone w tej sferze zakłócają właściwą wentylację i jak najszybciej należy przeczyścić wentylator. Są to kwestie kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania karty graficznej w komputerze.
8. Awaria dysku twardego
Jego usterka może się zdarzyć zawsze i każdemu. Zarówno skoki napięcia, jak i ataki wirusów, mogą znacząco wpływać na jego funkcjonowanie. Komputer najczęściej dużo wcześnie sygnalizuje zbliżającą się awarię. Wtedy niezwłocznie należy zrobić kopie zapasowe ważnych plików. Ratunkiem dla komputera jest tutaj formatowanie dysku. Jednak nie jest to działanie, które najlepiej powierzyć wyspecjalizowanemu serwisowi komputerowemu.
9. Komputer nie wykrywa urządzeń USB
To również czasem się zdarza, błąd może istnieć po stronie zarówno sterowników, jak i samych portów USB, które uległy uszkodzeniu. Dobrze jest też wtedy sprawdzić wszystkie przewody i jeśli zajdzie taka potrzeba to je przeczyścić. Niewykluczone, że po ponownym włączeniu komputera system sam się dostosuje, aktualizując lub ściągając odpowiednie sterowniki. Często wystarczy też pozmieniać ustawienia komputera, jednak najlepiej do takich czynności wezwać specjalistę. Jeśli natomiast problem tkwi w uszkodzonej samej obudowie, nie obędzie się bez oddania komputera do serwisu.
10. Brak dźwięku
Bardzo często wystarczy zastosować odpowiednie ustawienia w systemie operacyjnym. Jednak jeśli to nie pomaga, trzeba przeinstalować sterowniki albo zainstalować nowe. Ważne jest też czy karta dźwiękowa jest zintegrowana, czy osobna. Jeśli jest ona zintegrowana, raczej nie da się jej wymienić, ale można pod system podpiąć dodatkową kartę. Wystarczy wówczas przekierować ustawienia domyślne na nową kartę. We większości przypadków jednak kwestia sterowników i prawidłowej instalacji jest tu kluczowa, dlatego takie działania najlepiej powierzyć specjalistom.
Powyżej przedstawiliśmy zaledwie kilka najczęstszych usterek. Które mogą spotkać Twój komputer. W rzeczywistości jednak jest to przedmiot tak złożony, że ilość rzeczy mogących się w nim popsuć jest naprawdę ogromna. Z wieloma z nim można poradzić sobie samemu. Aby uniknąć wielu z nich, wystarczy nieco zdrowego rozsądku. Jednak w przypadku niezrozumiałych komunikatów o błędzie lub innych sygnałów informujących nas o zaburzonej pracy komputera, najlepiej wezwać na pomoc profesjonalny serwis.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.