5 sposobów na czyszczenie kanalizacji

Każdy odpływ może ulec zatkaniu, te w kuchni oraz w łazience niejednokrotnie wyprowadzały nas z równowagi. Zatory najczęściej powstają w wyniku gromadzenia się wewnątrz rur kanalizacyjnych tłuszczu oraz drobinek jedzenia, ale nie tylko, również włosy oraz wszelkiego typu pestki i inna drobnica, która może przez przypadek dostać się do odpływu. Jako, że jego niedrożność to bardzo powszechne zdarzenie w każdym gospodarstwie domowym, podpowiemy kilka prostych sposobów, dzięki którym samodzielnie odetkasz swój odpływ.
Hydraulik
Ocet i Soda
Pierwszym i jednocześnie jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów na udrożnienie zatkanych rur, jest bardzo skuteczna mieszanka sody i octu. Aby ją zastosować, potrzebujemy pół szklanki sody oczyszczonej oraz taką samą ilość octu, niektórzy polecają ocet spirytusowy, ale tak naprawdę każdy jego rodzaj może spełnić swoją funkcję. Wlewamy kolejno zawartość szklanek, a następnie zatykamy otwór korkiem, jeśli go nie posiadamy, mogą to być jakieś niepotrzebne szmatki lub ścierki. Po kilkudziesięciu minutach zalewamy odpływ wrzącą wodą. Takie działanie powinno okazać się skuteczne we większości przypadków. Oczywiście, jeśli zator jest większy trzeba będzie zastosować inne metody.
Przepychacz do rur
Jednym z najprostszych sposobów na zatkany odpływ jest zwykła gumowa przepychaczka. Jest bardzo tani oraz ekologiczny sposób na udrożnienie Twoich rur, który może zastosować dosłownie każdy użytkownik. Pierwszy etapem jest zatkanie otworu przelewowego w zlewie, możemy to zrobić przy pomocy zmoczonej szmatki lub gąbki. Następnie musimy zatkać przepychaczką odpływ i napuścić wodę do zlewu. Pozwalamy, by nieco wody dostało się do odpływu, po czym ponownie zatykamy go przepychaczką i energicznie poruszamy ją w górę i w dół. Po kilku chwilach zobaczymy efekty naszej pracy w postaci wypływających z odpływu zanieczyszczeń. Czynność tę można powtarzać kilkukrotnie, a jej prawidłowe zastosowanie w wielu przypadkach jest w stanie skutecznie udrożnić zatkane rury.
Udrożnienie sprężyną
Innym sposobem mogącym nam pomóc w przypadku zatkanych rur jest sprężyna. Jest to zwinięty w spiralę stalowy drut zakończony ostrym szpikulcem, z drugiej jego strony znajduje się, najczęściej drewniana korbka. Jest to bardzo skuteczny sposób na wszelkie zatory zalegające w kanalizacji, jednak należy ją stosować z dużym wyczuciem. Aby odpowiednio zastosować spiralę, konieczne jest zdjęcie syfony i wkręcenie całej sprężyny do środka. Ostra końcówka spirali powinna rozbić nawet najgrubsze cząstki utrudniające prawidłowy przepływ wody. Wykręcamy sprężynę, kręcąc korbą w przeciwnym kierunku. Jest to tani przedmiot dostępny w każdym budowanym markecie i warto go mieć wśród swoich domowych narzędzi.
Udrażnianie rur środkami chemicznymi
Jest to bardzo popularny sposób na zatkane odpływy, niewymagający żadnych umiejętności oraz zaangażowania. Środków do udrażniania jest obecnie na rynku bardzo wiele, jednak nie oznacza to, że każdy z nich jest uniwersalny i nadaje się do każdego rodzaju instalacji. Dlatego należy stosować te preparaty tylko po uprzednim przeczytaniu umieszczonych na nich instrukcji. Dużą ostrożność należy zachować w przypadku gdy instalacja jest starszego typu i mamy w niej do czynienia z rurami żeliwnymi. Niewłaściwie zastosowany preparat może nawet spowodować tworzenie się kamienia, a to może spowodować pogorszenie sytuacji. Ponadto środki chemiczne mogą być bezradne przy większych zatorach w rurach odpływowych. Można je jednak stosować z powodzeniem, zachowując odpowiednią ostrożność, przy lżejszych niedrożnościach.
Czyszczenie syfonów
Ostatnim przedstawionym przez nas sposobem będzie oczyszczenie syfonu. Jeśli jego konstrukcja jest plastikowa bez trudu, uda się nam go odkręcić i wyczyścić jego wnętrze. Pamiętać przy tym należy o tym, by zakręcić główny zawór wody i podstawić jakieś naczynie pod syfonem do zebrania wody. W ten sposób uda nam się skutecznie usunąć zator. Problem się zaczyna, gdy mamy w domu stary żeliwny syfon. W tym przypadku musimy wezwać na pomoc hydraulika, gdyż odkręcenie go będzie niemożliwe. Nie zawsze w tym przypadku poskutkuje też udrożnienie spiralą.
Sposobów na udrożnienia jest jeszcze wiele, jako ciekawostkę można tu wspomnieć urządzenie MR Pung, które usuwa zator przy pomocy naboju CO2, pisaliśmy o tym w dziale ciakawostki. Zdanie na temat jego skuteczności są podzielone i czas pokaże, czy tego typu rozwiązanie przyjmie się na rynku. Póki co zachęcamy do zastosowania powyższych metod, a w przypadku jakichkolwiek komplikacji do wezwania rzetelnego specjalisty.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.