5 najczęstszych awarii telewizorów
Obecnie na rynku możemy wręcz przebierać w ofertach sprzętu RTV o różnym zastosowaniu. Telewizory nie są tu żadnym wyjątkiem, wręcz przeciwnie. Nadal są chętnie kupowane przez miliony klientów, przez co producenci prześcigają się w coraz lepszych ofertach i innowacjach technologicznych. Jeśli należysz do osób, które cenią sobie wieczorny relaks przy pomocy dobrej jakości telewizora, to zapewne denerwuje Cię sama wizja nieprzewidzianej awarii, nie mówiąc już o jej realnym zaistnieniu.
Serwis RTV
W tym przypadku marka sprzętu nie ma znaczenia, usterka, tak czy inaczej może się wydarzyć, ponieważ nawet najlepsze urządzenia w wyniku częstego użytkowania mogą się popsuć. Można bez końca wyliczać perturbacje, które potencjalnie zagrażają Twojemu TV, kilka z nich jest jednak częściej spotykanych i poniżej w paru słowach postaramy się je scharakteryzować.
Uszkodzone piksele
Jest to problem, który doskonale znają wszyscy długoletni użytkownicy telewizorów LCD. Obecnie dotyczy od głównie starszych modeli, jednak i w nowszych czasem się jeszcze pojawia. Nie działający piksel jest widoczny w postaci czarnej plamki i na ogół widać go jedynie z bliska, wtedy mamy do czynienia z tzw. martwym pikselem. Jego przeciwieństwem są hot piksele, czyli miejsca, gdzie mamy do czynienia ze stałym świeceniem się danego obszaru na ekranie. Najczęściej jest to kolor biały, jednak bywa, że możemy się spotkać też z czerwonym lub zielonym pikselem. Są różne metody samodzielnego radzenia sobie z tym problemem. Można naciskać na uszkodzony piksel, aby go uaktywnić, niektórzy trzymają tv w wysokiej temperaturze, by ciekły kryształ mógł się bardziej rozprzestrzenić. Skuteczność tych działań może być rozmaita, dlatego najlepiej przy zakupie telewizora zwracać uwagę na gwarancję w tym zakresie, nie będzie wtedy żadnego problemy z wymianą sprzętu na nieuszkodzony lub profesjonalną naprawą.
Awaria podświetlenia
Jest to jedna z częstszych usterek telewizorów przejawia się ona podświetleniem na kolor różowy lub mruganiem. Tego typu zdarzenia mają bezpośredni związek z lampami CCFL używanymi do podświetlania matryc. Bywa, że iż żywotność wynosi nawet do 10000 godzin, chociaż to jeszcze może zależeć od wielu czynników oraz od rodzaju telewizora i jego producenta. W takim przypadku niezbędna będzie fachowa pomoc i wymiana wspomnianych świetlówek.
Samoczynne wyłączanie i włączanie się telewizora
Ta usterka wzbudza najwięcej emocji. Wyłączenie się telewizora w trakcie jego oglądania jest na ogół niemiłą niespodzianką, a jego samoistne włączenie wywołuje gęsią skórkę i przywodzi na myśl całe grono horrorów od Poltergeist począwszy a na Obecności 2 skończywszy. W rzeczywistości przyczyny mogą być całkiem przyziemne. Jeśli telewizor jest jeszcze na gwarancji najlepiej od razu oddać go do odpowiedniego serwisu. Często w takich przypadkach telewizor wyłącza się do funkcji stand by, a przyczyną może być iskrząca się instalacja zasilająca. W niektórych modelach może też w grę wchodzić uszkodzenie modułu T – Con lub element assy cover. Jeśli natomiast chodzi o samoistne włącznie się urządzenia, to również i w tym przypadku można o usterkę podejrzewać moduły i inne elementy. Jednak wpływ na takie zachowanie telewizora może mieć również temperatura w pomieszczeniu. Wilgoć może oddziaływać na przyciski w samym odbiorniku lub może to robić nalot na stykach przycisków. Również porty podczerwieni z innych urządzeń mogą zakłócać pracę sprzętu. Mowa tu o telefonach, laptopach i innych tego typu urządzeniach. W każdym razie najlepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem RTV, który będzie mógł dotrzeć do źródła problemu.
Linie, szumy i rozmazany obraz
Pierwsze z wymienionych czynników wcale nie muszą być spowodowane awarią telewizora. Bardzo często wywołują je inne urządzenia zakłócające jego pracę. Komputer, mikrofalówka, odkurzacz – ich działanie może często powodować mniejsze lub większe przeszkody w odbiorze obrazu. We większości przypadków dotyczy to starszych modeli TV, jedna i niektóre nowsze sprzęty mogą być jeszcze podatne na tego typu zakłócenia. Warto też wymienić po prostu kabel. W przypadku zamazanego obrazu należy zacząć, od sprawdzenia usadowienia złącz przy wszystkich kablach. Wina może też należeć po stronie dostawcy sygnału. Jeśli wyeliminujemy te wszystkie czynniki a szumy i rozmazany obraz będą się utrzymywać, to niezbędna będzie pomoc profesjonalnego serwisu RTV.
Popsuty pilot i kłopoty z dźwiękiem.
Niekiedy błędnie problemy z pilotem przypisywane są awarii samego telewizora. W rzeczywistości może wystarczyć zwykła wymiana pilota. Zdarza się, że w przypadku telewizorów LCD mamy do czynienia z kłopotami ze sterowaniem spowodowanymi światłem przed nie emitowanym. Wpływa ono na łączność opartą na podczerwieni. Zdarza się także że problemy dotyczą sterowania dźwiękiem, a nawet jego zaniku. W tym przypadku również należy sprawdzić funkcje przycisków, często też za tego typu usterki odpowiadają błędne ustawienia lub dostawcy sygnały tv. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dojść do przyczyny awarii i jej usunąć, nie pozostaje nic innego jak wezwać wykwalifikowany serwis RTV.
Przyczyn awarii Może być naprawdę całe mnóstwo. Przedstawiliśmy najbardziej typowe i najczęstsze z nich. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii dotyczących sprzętów RTV, rośnie też ilość usterek, które potencjalnie mogą spotkać te urządzenia. Co prawda ich producenci z pewnością się starają stosować jak najlepsze rozwiązania z zakresu szeroko pojętej elektroniki. Nikomu przecież nie zależy na specjalnym konstruowaniu wadliwych telewizorów. Jednak należy pamiętać, że często użytkowanie każdego sprzętu, nawet najlepszego, zawsze może prowadzić do awarii.
Dzwoniąc pod podany wyżej numer, pisząc na powyższy adres e-mail lub klikając przycisk Wyślij akceptuję Regulamin Serwisu Naprawek i przyjmuję do wiadomości, że firma Lindeman Sp. z o.o., ul. Grudziądzka 132, 87-100 Toruń, NIP: 9562357373, REGON: 385047262, KRS: 0000818345 przetwarza moje dane osobowe zgodnie z Polityką Prywatności.